10 изненадващо приятни неща, които ви дава гневът
Едно умно зелено куче далеч, далеч в галактиката веднъж каза: „Гневът води до омраза, а омразата до страдание”. Но дали гневът е чудовището, за което го мислим?
Гневът е възприеман като деструктивна сила – и това понякога е пълната истина, но всяка емоция има свое място и свой начин на употреба. Учени твърдят, че гневът носи поне няколко ползи, които по всяка вероятност не осъзнавате.
Затова – не се страхувайте да бъдете поне малко гневни.
10. Гневът помага в преговорите (Когато е истински)
Преговорите изискват да сте напълно уравновесени и интелигентни, нали? Не напълно! Необходими ви са както интелектуалните възможности, така и емоционалните. Изследване сочи, че понякога да се разгневиш помага.
Хората сме така устроени, че гледаме да сме внимателни, когато някой е гневен. Всъщност, когато настроението ви се развали, вие карате опонентът ви да бъде по-отзивчив. Той ще се опита да ви успокои с нещо.
Разбира се, всяко нещо има специфика. Първо, такъв тип поведение работи най-добре с европейци и американци. В азиатските култури гневът по време на преговори е грубо и нежелано нещо. Ще провалите целта си.
Второ, ако ще се гневите, гневът трябва да е истински. Ако е фалшив и опонентът ви види това, само ще си напакостите.
9. Гневът може да помогне на кариерата ви
Хората, които позволяват гневът им да излиза наяве, са по-успешни в кариерата и живота, отколкото тези, които крият емоциите си. Когато се разгневявате, хората около вас разбират, че вие държите на потребностите си и по всяка вероятност заслужавате повече внимание и повишаване на заплатата, например.
Тук също има специфика. Гневните мъже предизвикват мнение, че трябва да бъдат наградени. Гневните жени се възприемат като некомпетентни.
8. Гневните хора живеят по-дълго
Емоционалните италианци и буйните испанци живеят с две години по-дълго, отколкото уравновесените англичани. Вероятната причина се крие в изразяването на гнева – то е полезно за здравето ви.
Затварянето на гнева вътре в нас води до повишаване на пулса и може да повиши кръвното ви налягане. А какво означава това? Рискувате да си навлечете сърдечни болести и дори рак.
Вижте още: 7 неща, които не бива да правите, когато сте ядосани
7. Намалява криминалните прояви
Много психолози и родители смятат, че играенето на кървави игри води до повишаване на насилието сред децата. И донякъде има смисъл. На практика обаче не е така. Ново изследване сочи, че видео игрите намаляват насилието.
Статистически данни показват, че нарастването на практиката да се играят кървави видео игри не е пропорционално на нарастването на криминалните прояви сред децата. Напротив, изследвания сочат, че престъпността е намаляла.
Друго изследване с фокус върху деца с клинично доказано състояние на липса на внимание и симптоми на депресия показва, че видео игрите с насилие оказват лек успокоителен ефект. Всъщност, те ефективно редуцират агресивните тенденции и хулиганското поведение.
6. Гневът подобрява креативността
Имате ли проблем с измислянето на нещо? Май трябва да се разгневите! Изследване сочи, че гневното състояние ни кара да мислим нетрадиционно.
Гневните хора измислят повече уникални идеи, а освен това и по-бързо, в сравнение с хората в нормално емоционално състояние. Този бум на креативността, разбира се, не трае дълго, затова се възползвайте своевременно.
5. Скандалите са добре дошли за отношенията ви
Според американски учени, правилото да се прощава и забравя като цяло е лоша практика. Понякога да се разгневиш е най-доброто лекарство. Има термин „позитивна психология”.
Идеята е, че „прощаването, оптимизмът, учтивостта и позитивното мислете” са способни да помогнат в отношенията между двама души, които са в криза. Да, ама не. Има случаи, в които този принцип не е печеливш. Дори може да влоши положението.
Гневът казва на човека отсреща, че поведението му не е приемливо и че трябва да спре. Затова разгневявайте се сега и винаги – добре ви се отразява.
4. Гневът привлича женския пол
Учени твърдят, че гаднярите се радват на по-голямо внимание от страна на жените. Мъжете, които демонстрират надмощие, имат по-високи нива на тестостерон, а това ги прави по-привлекателни за женския пол.
3. Гневът прочиства ума
Изследване сочи, че когато сме гневни, сме по-склонни да се вслушваме в идеи и твърдения, различни от тези, които смятаме за правилни, нормални и допустими. Тази предразположеност към различното и чуждо мнение е налице, тъй като гневните хора обичат да изслушват другата страна с цел да продължат караницата.
Същевременно в това състояние не е задължително пълното отхвърляне на чуждото мнение. Напротив, когато сме гневни, има по-голяма вероятност да приемем нова информация и друг начин на възприемане на темата.
Вижте още: 9 скрити причини за лошото настроение и как да се справите с тях
2. Гневът ви прави честни
Да предположим, че сте обвинени в престъпление. Какво правите? Ако сте невинни, ще се разгневите, нали? Ама ще сте много гневни. Никой невинен човек не приема спокойно обвинения, които са лъжливи.
1. Гневът ви прави по-оптимистични
Когато сте изправени пред стресова ситуация, малко гняв ще ви помогне да се контролирате и ще ви накара да мислите по-оптимистично относно бъдещето. Оказва се, гневът е по-добрият отговор на ситуацията пред страха.