За успелите по-интересно е да трупат пари
Да си българин нито помага, нито пречи - това, което може да помогне на човек, е колко е способен и колко му се работи. Такова мнение изрази българинът Георги Вуков, възпитаник на „Харвард”, специалист по инвестиционно банкиране, във включване от Лондон в рубриката „Роуминг” на предаването „120 минути” по bTV.
Освен че е събрал историите на десетима българи на топпозиции в управлението на парите на света, самият той може да говори за „Уолстрийт" от първо лице. „За най-успешните хора парите са начин да следят колко са постигнали, тяхното удоволствие е да ги трупат, не да ги харчат”, категоричен е Вуков.
„Много рядко хората, които се побъркват от пари, успяват да направят много пари. Повечето пъти, който и от най-богатите хора в света да вземем, те мислят доста рационално за парите и не се интересуват много от харченето и май им е по-интересно да ги правят”, смята младият българин.
По думите му, „Уолстрийт” е нарицателно понятие за световните финанси, а всъщност е една малка уличка в Ню Йорк и по-голямата част от хората, които се занимават с финанси по света, може би не са стъпвали там.
Според Георги Вуков колите и наркотиците в образа на „Вълка от „Уолстрийт” са много малка част от живота на инвестиционния банкер, а повечето е работа и то до късно вечер.
„Това, което ми харесва в професията, е, че в сферата работят много кадърни и конкурентни хора и съревнованието с тях ми е най-интересно”, признава младият българин. „Аз се занимавах с финанси веднага след завършването си. Трудно ми беше – кандидатствах за около 200 позиции, докато намеря сегашната си работа”, разказа той.
„От историите на мои приятели и познати също стигам до заключението, че е много трудно, защото хора от цял свят се борят за много малко отворени позиции. Често има стотици, дори хиляди кандидати, които се борят за една позиция”, обясни Вуков.
„Занимавам се с инвестиции, но как успях – с упоритост, според мен. Човек трябва да почука на достатъчно врати, докато намери място, което той самият харесва – да харесва хората, с които работи, и те да го харесват и да мислят, че ще свърши добра работа. Костваше ми 100 кандидатури, няколко интервюта. Бях решил, че ще кандидатствам, докато не стане, и ми се получи”, разказа Георги Вуков.
По думите му, за работа в голяма банка не е толкова необичайно кандидатът да се яви на около 20 интервюта, докато се срещне с по-висшите мениджъри в зависимост от това колко голяма е банката.
Вуков обаче призна, че България не говори почти нищо на хората в инвестиционните среди. „Държавата просто е прекалено малка, за да бъде фактор и когато човек на „Уолстрийт” преглежда „Блумбърг” или „Ройтерс”, съм виждал една статия, която да включва и България. В Лондон има по-голям шанс хората да знаят коя е държавата, но повечето хора я свързват със ски и море, отколкото с икономика и бизнес”, обясни българинът.
В заключение той коментира отношенията между гражданите и политиците: „Ако политиците не казват на хората как се случват нещата, не мисля, че това е само в България. По-скоро политиците като цяло, отколкото българските политици”, смята Георги Вуков.