Фамилиите, които стоят зад две големи германски компании – едната за строителна техника, а другата за производство на игрални автомати, вече се нареждат сред милиардерите, според Forbes.

Първият богаташ е Паул Гаузелман и неговото семейство, които притежават изцяло Gauselmann AG - един от водещите производители в света на игрални апарати. Компанията произвежда около 50 000 игрални машини (със и без награди) годишно.

Тя също така разполага с над 200 увеселителни центъра в Германия. Нейните подразделения GeWeTe и Hess пък произвеждат системи за обмяна на пари и разплащане за игрални зали, казина, банки и кредитни институции.

Гаузелман, който е наричан папата на увеселителния бизнес, е роден през 1934 г. и е син на занаятчия. Той започва кариерата си като инспектор в телекомуникационна компания. Негов приятел, който работел в увеселителната индустрия, обаче го запалва по игрите.

През 1956 г. той започва работа във вносителя на американски джубоксове Wurlitzer. Година по-късно той решава да се занимава с джубоксове в свободното си време. В този период Гаузелман също така започва да изобретява различни неща.

Вижте още: Милионерът, който живееше с по-малко от 500 долара на месец

Сред неговите творения е и дистанционно управление за германски джубоксове, което е първият от неговите над 300 патента до днес. Той също така е участвал в създаването на първата вендинг машина за цигари в Германия.

Това, което започва като скромен бизнес, впоследствие се превръща в империя, която днес генерира близо 1.3 мрд. долара продажби и за която работят 8 000 души в Германия и Европа. Компанията, и съответно състоянието на семейството, се оценяват най-малко на 2.1 млрд. долара, по оценки на Forbes.

Според Марайке Кординг, представител на Gauselmann АG, компанията е изцяло собственост на фамилията, а акциите се поделят между Гаузелман, неговата съпруга и синове. Основателят притежава 25% от компанията.

Неговата съпруга Карин и син Михаел, които се присъединяват към Gauselmann AG през 1982 г. и изиграват голяма роля за разширяването на дейността й в международен план, притежават по 25%. Останалите 25% се разпределят поравно между другите двама сина на Гаузелман – Армин, който влиза в борда на директорите през 1997 г., и Карстен, който пък е в Надзорния съвет.

Паул, който отбелязва своя 80-и рожден ден, все още участва активно в управлението на компанията, която основава преди десетилетия. Той също така не скучае и извън офиса – той е запален тенисист и има титли от шампионата на Германия в по-големите възрастови групи.

Другите новооткрити германски милиардери са хората зад групата Wirtgen - един от най-големите непублични производители на тежки машини в света с над 2.2 млрд. долара приходи за миналата година и 6 5000 служители в световен мащаб.

Според Forbes компанията, която е 100% собственост на синовете на покойния основател Райнхард Виртген, струва около 1.9 млрд. долара, по консервативни оценки.

Райнахрд Виртген основава компанията през 1961 г., когато е едва на 19 г. Според Михаела Адамс, говорител на Wirtgen, неговата вдовица Гизела Виртген изгражда компанията заедно със своя съпруг и поема управлението след внезапната му смърт в автомобилна катастрофа през 1997 г.

Тя излиза от борда на директорите през 2007 г. и прехвърля акциите на двамата си синове, Щефан и Юрген. Днес компанията е поделена между двамата синове, чието състояние се оценява на по около 940 млн. долара, по оценки на Forbes.

Избягващите вниманието на медиите братя ръководят дейността на компанията и са управляващи партньори на Wirtgen.

Според публикация на World Highways от септември компанията е на път да отчете около 2.4 млрд. долара продажби за 2014 г., което, въз основа на настоящото съотношение цена на акция/продажби на конкурентите на компания, ще направи двамата братя милиардери.