Как биха изглеждали градовете по света след десетилетия? Надникнете в бъдещето:

Токио, Япония

Токио отдавна се разглежда като бастион на най-съвременните технологии – от ресторантите (сред които доста със звезди Мишлен) та чак до тоалетните (с автоматично вдигащи се и отопляеми седалки).

Ако ви се прииска да пътувате, влаковете, които се движат с над 300 км/ч, ще ви отведат навсякъде. Ако сте жадни, автоматите за напитки ще прогнозират вашия избор на питие.

Но дори японците понякога са принудени да отложат плановете си за бъдещето. Планираното изграждане на огромна пирамида, която ще реши жилищния проблем на милиони, е отложено.

Причината: все още не съществуват толкова здрави материали, които да издържат тежестта на подобна конструкция.

Станция Макмърдо, остров Рос, Антарктида

Така би изглеждала земна колония на чужда планета. Разпръснатите ниски сгради делят пространство с огромни кръгли резервоари за съхранение на гориво.

И всичко изглежда миниатюрно на фона на безплодните планини, сред които е разположен най-големият изследователски център в Антарктика.

Обитателите на тази колония разполагат с ресторанти, фитнес зала, болница и дори параклис.

Вижте още: Най-невероятните места, на които съществува живот

Дубай, АОЕ

Много от сградите в емирството изглеждат като творения от бъдещето.

Високите заострени кули и изкуственият архипелаг във формата на палма спокойно могат да бъдат сцена от научнофантастичен филм.

Ордос, Китай

Името му звучи като излязло от сагата Междузвездни войни. Блоковете в най-престижния му квартал обаче са празни, а пътищата са пусти, дори и в пиковите часове.

Ордос е един от най-известните градове-призраци на Китай. Неговите жители така и не се появиха.

Точно отвъд границите на града пък се намира Музеят Ордос - невероятна черупка на фона на пустинния пейзаж.

Торонто, Канада

Дубай на север? Мини Ню Йорк? Прякорите на канадския трад Торонто са показателни за бума в сектора на недвижимите имоти, който продължава да оформя силуета му.

Не е достатъчна най-високата свободно стояща структура в света - CN Tower. Новите строителни проекти са още по-футуристични.

Като например Absolute Towers и Emerald Park Condos, които ще превърнат града в сцена от научно-фантастичен комикс.

Хамарби, Швеция

Създадено за нереализираната кандидатура на Швеция за олимпийските игри през 2004 г., еко градчето в близост до Стокхолм е истински модел за подражание по отношение на енергийната ефективност.

Тук всяка сграда разполага със слънчеви панели, както и със собствена инсталация за рециклиране на отпадъци.

Архитектите на града са се съсредоточили и върху естетиката. Той се намира на брега на езеро, с канали, тротоари и паркове, а не е пълен със стъкло и стомана.

Ню Сонгдо сити, Южна Корея

Вземете парче от операта в Сидни, доза от Венеция и късче от Central Park в Ню Йорк. Разбъркайте добре. В резултат ще получите Ню Сонгдо Сити в провинция Инчеон, Южна Корея.

Проектът е на град с авангардна архитектура, пресечена от канали и зелени площи. Завършването му е планирано за 2020 г.

Вижте още: Девет невидими сгради

Космодрум Америка, Лас Крусес, Ню Мексико, САЩ

Частните пътувания в Космоса не са евтини – за да се сдобиете с място в совалката, ще трябва да платите най-малко 250 хил. долара.

Посетителите на разположения на 62 кв. км космодрум на Virgin Galactic в Лас Крусес ще видят монолитна куполна постройка, която е център за космически операции, както и много резервоари с гориво.

Аби Даби, АОЕ

Архитектурата на Аби Даби изобилства от сгради, които приличат на телепортирани от градовете на далеч по-напреднала цивилизация.

Сингапур

От всички метрополиси в Азия, Сингапур е най-ефектно футуристичен: сгради, като комплекса Marina Bay Sands, са се превърнали в негови отличителни забележителности.

Но най-гениалното произведение тук е повече зелено, отколкото стъклено. Тропическите градини Gardens by the Bay разполагат с 18 изкуствени дървета, високи по 50 м.