Източник: www.semeinifinansi.bg

На българския пазар над 30 дружества предлагат здравни застраховки в голяма конкуренция, което се отразява положително на потребителите на този вид услуги. Голямото разнообразие на оферти дава възможност всеки да открие подходящата за него застраховка, но въпросът е тя необходима ли ни е наистина?

Какво представлява здравната застраховка?

Здравната застраховка представлява доброволно, частно ползване на пакети от медицински услуги, които могат да включват профилактика и превантивни грижи, бързо и точно възстановяване на разходите при здравословен проблеми, директен достъп до висококвалифицирани специалисти на национално (и/или международно) ниво, болнично и извънболнично лечение и др.

Всеки може да прецени кой е най-подходящият пакет за него или за семейството му, а работодателят - дали да застрахова своите служители. Здравната застраховка, най-общо казано покрива това, което не е включено в общественото здравно осигуряване.

Като цяло, при здравната застраховка качеството на здравните услуги и бързината на административното обслужване са по-добри от тези на НЗОК. Ползването на здравна застраховка, обаче, не отменя задължението да се плащат здравни осигуровки към НЗОК.

От какво зависи вида и цената на здравната застраховка?

Цената на здравната застраховка зависи от здравословното състояние, възрастта, пола и здравните рискове, които застрахованият иска да бъдат покрити, както и от сумата, която той може да плати. Преди сключването на застраховката задължително се попълва въпросник, свързан със здравословното състояние на лицето.

В някои случаи може да се наложи допълнителен медицински преглед. На въпросите на застрахователя трябва да се отговаря честно, тъй като застрахователят може да прекрати едностранно договора и да не изплати сумите по лечението, ако впоследствие разбере, че застрахованият е излъгал умишлено.

Най-общо, според тарифите, застраховките могат да се разделят на:

- Основни - застраховки с ограничен диапазон на здравна защита, предназначени преди всичко за студенти и млади хора тепърва започващи работа; този тип застраховки са най-евтини (около 250 лева годишно);

- Стандартни - застраховки с разширен диапазон на здравна защита за хора на средна възраст (350-400 лева годишно)

- Лукс - застраховки за хора със стабилно положение и доходи, с възможно най-добрата здравна защита (600-1000 лева годишно, но ако покритието включва и медицинско обслужване извън страната, премията нараства).

Кой може да предлага здравни застраховки у нас?

Животозастрахователните компании предлагат застраховките „Заболяване”, „Злополука”, „Постоянна здравна застраховка”, както и комбинирани застраховки.

Общозастрахователните компании също предлагат здравни застраховки, най-често на модулен принцип – „Болнично лечение“, като към него по избор на клиента, могат да се включат и следните допълнителни покрития - „Извънболнично лечение“, „Подобряване условията на медицинска грижа“, „Възстановяване на разходи“, „Бременност и раждане“, както и модул "Подобряване на здравето и предпазване от заболявания“ („Профилактика и трудова медицина“).

Всяко покритие може да бъде избрано в една от трите опции – „Основна“, „Стандартна“ и „Лукс“, като има възможност и за изготвяне на договори за индивидуални клиенти.