Направихме първа експертна среща, на която да потърсим и обсъдим варианти на дългосрочни решения за пенсионната система. Това заяви вицепремиерът Ивайло Калфин след извънредна среща в социалното министерство на правителството, синдикатите и работодателите.

Калфин обясни, че в срещата са участвали представители на социалните партньори, на работодателите и синдикатите, експерти от НОИ и Министерството на труда и социалната политика.

Уточнихме се, че тази работна група ще работи, ще предлага решения, които да са дългосрочни и да доведат до две неща в пенсионната система - първото е адекватност, второто е стабилност, каза той. От думите му стана ясно, че работната група ще предложи мерки, които ще са на 2 етапа.

Първият етап ще е в рамките на тази бюджетна процедура. Още в началото на следващата седмица ще направя среща и с парламентарните партии, ще им представя това, което работим и ще очакваме от тях да се съобразят с предложенията и решенията. Те също ще участват в тях, за да има максимално широко съгласие, обясни той, цитиран от БГНЕС.

В експертната работа ще се опрем на документа, който е изготвен от Консултативния съвет по пенсионната реформа, който беше създаден от служебния кабинет. Христосков ми предаде един вариант, като основа на работата ни, допълнително и други материали ще са част от работата ни, уточни той.

Калфин заяви, че ще се спрат на мерки за укрепване на приходната част на пенсионната система и мерки, свързани с достъпа до пенсионната система, които да дадат повече адекватност и справедливост на системата. Ще се опитаме всичко да бъде максимално публично, което не значи, че тези разговори ще са публични, уточни той.

Надявам се това да инициира публичен дебат. Имаме малко време, до края на тази година трябва да се вземат някои решения.

Надявам се в началото на другата година да приключим с отлагана тема от години-как да имаме по-добри и по-високи пенсии и как да бъде стабилна и предвидима тази система, заяви Ивайло Калфин. На срещата днес не са били обсъждани конкретните параметри на бюджета.