Море от нефт и газ в морето ни, но след поне 8 до 10 г.
Ако имам пари, бих взел да проучвам “Силистар”. Това ми каза преди година и половина един от старите геолози в България. Там има потенциал. Има потенцал и в блок “Хан Аспарух”.
В сряда след едно разтърсващо изявление на премиера Бойко Борисов към министрите му, правителството взе решение да обяви конкурс за търсене и проучване на нефт и газ в двата блока.
Борисов очаква там да бъдат намерени огромни количества газ, че и нефт, и това да ни направи независими за 30-40 години. Заявява, че това е най-смелото решение, и припомня, че неприятностите на предишното му правителство започнали, след като то е дало на концесия добивът на газ в акваторията на Черно море - “Хан Аспарух”, и го взе голям европейски консорциум: испанската “Репсол”, френската “Тотал” и австрийската OMV.
Границите на блока “Терес” бяха начертани по времето на първото правителство на ГЕРБ, съобщава в. Труд.
Тъй като в близост до него турците бяха намерили нефт, се смята, че газ и нефт може да има и в българската акватория на Черно море. Блок “Терес” е най-слабо проучван. Имало е сеизмични проучвания, но съвсем малки, едва са го закачали. Това е ставало преди 12 години, казват газови експерти. Той е последното бяло петно от българската акватория в Черно море.
За по-привлекателния блок “Силистар” бе дадено разрешение за проучване още по времето на тройната коалиция. Комисията на икономическото министерство определи за победител в конкурса фирма “Ледербел”. По това време съдружник в тази фирма бе Красимир Георгиев, който бе и собственик на фирма “Фронтиер”. Решението бе обжалвано от “Овергаз” и влезе в дълги съдебни процедури.
В обръщението си от сряда към министрите Борисов казва: Предишното правителство, ние го пуснахме и веднага, първите дни на правителството “Орешарски”, бяха закрити тези концесии. Повярвайте ми, не бих искал на глас да кажа това, което ми е казано, това, което ни носи като риск, но то е гаранция, че България ще бъде много добре в следващите години.
“24 часа” се свърза с бившия министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. Той припомни, че процедурата по даване на разрешение за проучване на блок “Терес” е пусната по времето на първия кабинет “Борисов”. Пет фирми са купили документацията, критериите са били високи и след това никоя от компаниите не е подала оферта.
Колкото до блок “Силистар”, каза Стойнев, окончателното решение на петчленния състав на Върховния административен съд е излязло през април тази година.
Така че конкурс за търсене и проучване на нефт и газ преди произнасянето на съда не е можело да бъде обявен. Така че правителството “Орешарски” не е спирало и отменяло никакви конкурси, реагира той.
Но е факт, че кабинетът “Орешарски” не пусна нов конкурс за “Терес”.
Много е добре, че премиерът Борисов очаква да бъдат открити такива количества газ. Добре ще бъде за всички, каза Стойнев. Но напомня: Оставихме пред подписване договор между Българския енергиен холдинг и “Газпром”, ако бъде открит газ в Черно море, то той да бъде
транспортиран по тръбите на “Южен поток”. И попита какво става с този договор.
Извън политическите престрелки какво се очаква от блоковете в българската акватория на Черно море?
Преди две години, преди “Тотал”, “Репсол” и ОМВ да започнат проучвания на блок “Хан Аспарух”, те са твърде пестеливи в прогнозите си, експерти по залежите на нефт и газ неофициално коментираха, че е възможно потенциалът на блока да е умопомрачителното число от 100 млрд. куб. м газ. Концесионните възнаграждения, които тогава министри изчисляваха при цена на газа от 470 долара за 1000 куб. м бяха 419 млн. долара. Те бяха правени при добив на година само от “Хан Аспарух” от 3 млрд. куб. м.
Да припомним, че годишното потребление на страната ни е между 2,5 и 3 млрд. куб. метра. Тогавашните сметки показваха, че за 30 години, колкото се даваше живот на евентуалното находище, това прави 12 млрд. долара.
Тогавашният министър на икономиката и енергетиката Делян Добрев правеше корекции, като заявяваше, че местният газ ще е с 35-40% по-евтин от руския, и калкулираше 270 млн. долара концесионно възнаграждение за държавата и над 9 млрд. долара за 30-годишен период.
Две години след това, както се казва - рибата е още в морето. Проучванията продължават.
Последните новини откъм блок “Хан Аспарух” са от октомври. Тогава на енергийна конференция в София Пол Секстън, мениджър по въпросите на добива в “Total E&P България”, съобщи, че от втората половина на 2015 година френската компания Total ще започне да сондира с цел търсене на въглеводороди.
Компанията е приключила триизмерните проучвания на блока и тепърва данните ще трябва да бъдат анализирани.
Първите сондажи ще бъдат извършвани или с полупотопяеми платформи, или със сондажни кораби, като в момента тече обществена поръчка за избор на технология, допълни още той.
Секстън заяви, че “Хан Аспарух” е вълнуващ блок, но не можем да очакваме да открием въглеводороди в следващите месеци”. Той допълни, че производството на природен газ или петрол може да започне най-рано 5 или 10 години след като бъде направено откритие.
Вчера бившият министър на икономиката Делян Добрев, по времето на когото започна проучването на “Хан Аспарух”, припомни, че през лятото ОМV, която отговаря за сеизмичните проучвания на блока, е публикувала съобщение. В него се съобщават резултатите от сеизмиката и те показали, че “Хан Аспарух” има по-голям потенциал от съседния румънски блок, в който газът се оценява на 84 млрд. куб. м. От ОМV също са съобщили, че в дълбоката част на блока има потенциал за нефт.
По време на мандата на Добрев като министър на икономиката данните били, че в блок “Терес” вероятно ще има газ. След проучванията на ОМV за дълбоката част на “Хан Аспарух”, която граничи с “Терес”, той допуска, че в най-слабо проучения терен основното находище може да е нефт.
Геоложките данни от негово време показвали, че в “Силистар” е вероятно находищата да са и на газ, и на нефт.
Търсенето на нефт и газ в наши води и на наша територия дори е по-важно от “Южен поток”, смята бившият министър, сега депутат.
Борисов: България ще изнася синьо гориво, гарантирам ви го!
Много сме временни с това решение, защото ще нервираме страшно нашите конкуренти
В сряда правителството даде разрешение за провеждане на конкурси за търсене и проучване на нефт и газ в блоковете “Силистар” и “Терес” в Черно море. По този повод премиерът Бойко Борисов прави изказване пред министрите. В него той казва, че това е най-смелото решение. Ето защо.
“ Колеги, тук искам да ви кажа, че това са най-смелите решения, които това правителство ще вземе. Това ви го гарантирам.
Нашите огромни проблеми на предишното правителство, дойдоха след като пуснахме на концесия добива на газ в акваторията на Черно море - “Хан Аспарух”, и го взе голям европейски консорциум: “Репсол” - испанската, френската “Тотал” и австрийската OMV.
България ще бъде износител на газ, а в два от тези блока, днес които пускаме - “Силистар” и “Терес”, има и много големи находища на нефт. С една дума, България ще се превърне в конкурент по износа на газ, защото находищата са огромни. Факт е, че никой досега не си е позволявал да го прави, вие сте първото правителство, което го прави. Това е 100% диверсификация. Не да ни казват дали ще вземаме руски газ през Турция, или през Гърция, или през Украйна и ние да го наричаме диверсификация и да правим интерконектори, ние сме заложили 100 милиона, ще направим интерконектори, но все ще идва оттам газ. А през нашите тръби и това, което ще направим след няколко години, България ще изнася газ и тогава мога да гарантирам, дано сме живи да го видим - и евтино електричество, и евтино топло, и парно, евтина вода и огромен ръст на икономиката. Повярвайте ми, тогава ще дойде индустрията на Европа да стои тук, защото ще е близо до този газ.
С приемането на днешното решение се подлагаме на огромен натиск. Искам да знаете, че го правим с ясното съзнание, че не бъдещите, това поколение още (защото това в рамките на 4-5-6 години ще стане) ще се възползва от природните богатства на България. На Ловеч - Ъглен, имаме 10 млрд. кубика, открити, готови за експлоатация.
Така че, като вдигнете ръка сега да подкрепите тези две неща, трябва да знаете, че сме много временни, защото с това ще нервираме страшно нашите конкуренти по добив, производство и продажби на газ в целия регион. Защото, повтарям, огромни количества газ има. Във всички случаи поне за 30-40 години това, което ѝ трябва на България.
Ние го пуснахме в предишното правителство (конкурсът за “Терес” - б. ред.) и веднага, първите дни на правителството “Орешарски”, бяха закрити тези концесии. Повярвайте ми, не бих искал на глас да кажа това, което ми е казано, това, което ни носи като риск, но то е гаранция, че България ще бъде много добре в следващите години. Дали сме богоугодни с това решение, което вземаме? Дано сме богоугодни! В името на хората, повярвайте ми, това е!