SOFIX - най-повишаващият се индекс в света догодина?
Настоящата година можем да определим като година на извънредните събития за БФБ – падането на правителството и случилото се с КТБ.
Дори и при наличието на тези непредсказуеми по своя характер събития обаче, индексът на сините чипове SOFIX е на път към 10-процентно повишение, ако приключи годината при настоящите си нива.
И макар това да се струва не особено задоволително за инвеститорите предвид силния ръст от 2013 година и средната в исторически план възвръщаемост (в размер на близо 25% от 2000 година насам), определено е едно добро постижение за тези условия.
Ръстът на индекса в условията на нестабилна вътрешна среда би следвало да се приветства от инвеститорите. Той до голяма степен сочи наличието на значителен потенциал за много по-добро представяне при една подобряваща се среда и намаляване на политическия риск, на каквато се надяваме догодина.
След като представихме апокалиптичния сценарий, развитието на който е много вероятно да окаже низходящ натиск на пазара и минимални, дори отрицателни ръстове, за индекса на сините чипове SOFIX, сега ще разгледаме един далеч по-позитивен сценарий за него.
При този сценарий политическата несигурност намалява и напълно се забравя от инвеститорите до средата на следващата година, а икономическата среда се подобрява значително, до голяма степен и вследствие на ниската цена на петрола на международните пазари, която ускорява ръста на икономиката ни.
Тези фактори могат да са достатъчни за индекса на сините чипове да продължи своя ход нагоре и да ускори темпа си на нарастване.
Да си припомним, че в исторически план родният SOFIX неведнъж е бил сред най-добре представящите се индекси в света. В същото време, при последния „бичи“ пазар, стартирал от 2001 година, той се повишаваше в седем поредни години, при средно-годишен темп от 53.7%, преди да станем свидетели на срива, съвпаднал със световната финансова криза.
От началото на новия „бичи цикъл“ (на какъвто се надяваме да сме станали свидетели) индексът SOFIX се е повишавал едва три години, при среден темп (ако приемем ръста за тази година в рамките на 10%) от едва 20%.
Обикновено, на развитите пазари, в първата фаза на „бичия цикъл“ се реализира около 25% от ръста, който може да се очаква. Казано по друг начин, ако сме в тази фаза, то определено има още какво да очакваме от ръста.
Слабият ръст през тази година може да се погледне и от друга гледна точка – консолидация, преди ново по-силно движение. При развитие на посочените фактори – стабилна политическа и икономическа обстановка, то продължаване на движението в посока нагоре определено изглежда много по-вероятния сценарий в момента.
Разбира се, трябва да имаме и едно наум и за развитие на негативен сценарий, ако правителството падне и се наложат нови парламентарни избори.
От техническа гледна точка индексът изглежда много добре позициониран предвид на изключително силните нива на подкрепа в диапазона 490-500 пункта. При тези нива (при ниво от 492.10 пункта) е разположена ключова подкрепа - 38.2-процентната корекция на цялото повишение от 2012 година до върха през април на тази година.
Виж още: SOFIX при критично за бъдещето му ниво
Посоченото фибоначи ниво, при 492.10 пункта, е изключително силно ниво на подкрепа, което обикновено остава в сила (особено при началото на нов силен дългосрочен възходящ тренд, какъвто се надяваме, че виждаме в момента).
Ако последното ниво остане в сила, то това, което можем да очакваме догодина, е насочване за тест първоначално на върха от април тази година при нива от 626 пункта (ръст от 14.6% от настоящите нива). Пробив на последното ниво отваря пътя към по-нататъшно сериозно повишение.
В крайна сметка, целта на ръста на индекса при пробив на върха от тази година ще е нивото от 920 пункта – 38.2-процентната корекция на спада от върха през 2007 година до дъното през 2009 година. Разбира се, не е реалистично да очакваме подобно повишение да се материализира само през следващата година, като то е възможно да се развие в рамките на следващите две-три години.
Виж още: Защо SOFIX може да се повиши до над 900 пункта?
И все пак голяма част от ръста може да се случи и през следващата година, което да направи индекса един от най-добре представящите се в света.
Повод за оптимизъм за силно представяне на индекса ни догодина ни дава и още един факт. Всеки път, когато индексът на сините чипове е регистрирал корекция по-голяма от 15% в исторически план, е бил следван от силното му повишение през следващите години.
Има 9 случая в историята на индекса с подобни понижения. Средният спад по време на всички корекции е близо 32%, като високата стойност до голяма степен се предопределя от понижението с 86.7% по време на срива от края на 2007 г.
След подобни корекции повишението на индекса от дъното до следващия връх е средно 107.5%, като само в един случай имаме ръст, по-малък от 60%. Средното време за възстановяване на индекса от временното дъно до временен връх при наблюдаваните корекции е около година и месец.
Затвърждаване на позитивните очаквания за догодина би било връщането на 50-дневната средна веричина на индекса над 200-дневната му такава. В средата на миналия месец станахме свидители на "смъртоносно пресичане", което внесе известни негативи в техническата картина на SOFIX.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на БФБ