Скандал за няколко милиарда левчета
Парите на близо 3.4 млн. българи, натрупани по лични партиди в Универсалните пенсионни фондове (УПФ), могат да бъдат прехвърлени в НОИ.
Средната натрупана сума на едно лице е 1881 лв., сочат данни на Комисията за финансов надзор.
Това прави над 6 млрд. лв., с които се цели запушване на дефицита в осигурителния институт.
Недоразумението идва от това, че при премиера Бойко Борисов е било обсъждано записаните в частни фондове изрично да пожелаят да бъдат прехвърлени в НОИ, а не да потвърдят, че остават в частния фонд. Това обясни вицепрезидентът на КТ “Подкрепа” Димитър Манолов.
Или иначе казано – заради недоразумение, или просто защото така е най-добре и най-лесно да бъде запушена една огромна дупка, се взима решение за няколко милиарда. За часове. Решение, което ще повлияе не на хиляди, а на милиони българи.
Очаква се днес предложението да бъде обсъдено в бюджетната комисия в парламента, а по-късно да се гласува и от народните представили.
В случай, че решението бъде гласувано, то това заплашва не само трудовия, но и капиталовия пазар и пенсионната система у нас.
Ето и фактите:
По последни данни на КФН фондовете (УПФ) имат инвестирани над 1.7 млрд. лв. в акции, права и дялове на колективни инвестиционни схеми. От тях 861 млн. лв. са в акции и права на публични компании, 810 млн. лв. са в дялове на колективни инвестиционни схеми.
В случай, че те имат срок от година да преведат парите в НОИ, то това ще създаде натиск върху цените на публичните компании у нас. Друг е въпросът, че тези пари (1.7 млрд. лв.) едва ли ще са в същия размер, ако се цели бързо излизане от вложенията на борсата.
Или иначе казано, дупката в НОИ може да не бъде запушена качествено. А това за пореден път ще е отлагане на проблема (както и в други сфери на икономиката – здравна реформа, проблемът БДЖ, където отново се наливат държавни средства и др.), без да се извършват реформи.
Останалите вложения са в дългови ценни книжа (ДЦК) – 2.36 млрд. лв., корпоративни облигации – 930 млн. лв. и банкови депозити – 514 млн. лв.
Икономистите говорят:
„Голяма част от ромското население никога не се осигурява, а когато навърши определената възраст, получава социална пенсия от бюджета на НОИ. Парите, които са в тези частни пенсионни фондове и които са малко, ако се вземат, ще идат в големия кюп, но това няма да увеличи пенсиите”, каза за Нова телевизия Владимир Каролев, съветник на министъра на икономиката Божидар Лукарски.
„Не искам да си дам парите на НОИ и не искам да получавам държавна пенсия”, заяви още Каролев. По думите му НОИ е едно огромно обещание.
* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръчка за покупко-продажба на ценни книжа.