Софтуер оплескал сметките за тока
Софтуерът, който изготвя фактурите за ток на българите в Североизточна България, е виновен за проблема с получените две сметки с един и същи срок на плащане. С това шефът на „Енерго-Про” Стефан Абаджиев оправда факта, че 5% от абонатите (67 000) получиха 2 сметки през януари.
Те обхващат общо 52 дни и са с един и същи срок на плащане - 10 февруари. По време на извънредното заседание на енергийната комисия в НС той обясни, че когато за един клиент е въведена в софтуерната система дата на падеж 10-о, 15-о или 25-о число, то няма как да бъде променено.
Промяната му щяла да изисква много месеци, защото софтуерът е разработка на външна фирма, каза Абаджиев. Освен това правилата за измерване, написани от ДКЕВР през 2013 г. (с които срокът на отчет беше закован на максимум 31 дни), не налагали софтуерът да разполага с такава функционалност, стана ясно от обяснението на шефа на „Енерго-Про”.
Според председателя на енергийната комисия Делян Добрев това обяснение обаче звучи несериозно. Не приемам да прехвърляте отговорността на правилата за измерване, каза още той по повод други обяснения на „Енерго-Про”, цитиран от вестник "Монитор".
А именно че при такъв закован срок от 31 дни те или трябвало да платят на повече отчетници или да направят междинен отчет, както в случая. „Как другите енергодружества (ЧЕЗ и ЕВН) успяха да отчетат в този срок по празниците, а вие не?”, попита ги още шефът на енергийната комисия.
Валентин Николов пък попита „Енерго-Про” защо са провокирали с тези две сметки хората. “Ако нормативно с нещо не сме предизвикали това, значи става дума за произвол, създава се напрежение в обществото с цел да се дестабилизира кабинетът със социално напрежение”, допусна той.
Колегата му от ГЕРБ Данаил Кирилов се поинтересува защо, след като не може да се смени датата за плащане на фактурата, хората не са били уведомени с кратки съобщения към сметката, че ще имат допълнителни 15 дни да го направят безлихвено, а са научили за това, чак след като проблемът стана публичен.
На този въпрос Стефан Абаджиев обясни, че решили да не изпращат такива съобщения, защото така те можели да попаднат у клиенти, за които не е правен междинен отчет.
Депутатът от БСП Драгомир Стойнев пък на няколко пъти попита „Енерго-Про” дали в малките населени места хората наистина получават фактури по пощата или разбират колко дължат, чак като отидат да плащат. Според енергото всички получават фактури, но обясненията не убедиха Стойнев.
Славчо Атанасов от Патриотичния фронт настоя за най-крутата мярка – да продължи процедурата по отнемането на лицензията на трите ЕРП-та, започната от предишния състав на ДКЕВР. Както и да се направи тотална проверка на електромерите в лаборатория на БАН или в Техническия университет.
Според Делян Добрев това, което се случва сега, е в много по-малки мащаби в сравнение със ситуацията от зимата на 2013 г., но все пак Народното събрание няма да допусне този сценарий да се повтори. Той потвърди, че ще бъдат внесени поправки в Закона за енергетиката, с които минималната глоба при нарушения на енергото се вдига от 20 000 на 200 000 лв.