Как да забогатеете – и други съвети от Уорън Бъфет
Още приживе Уорън Бъфет е спряган за един от най-великите инвеститор на всички времена. Неведнъж сме писали за тайните на успеха на гениалния Бъфет.
Сега ще наблегнем на това какви съвети дава той на инвеститорите, за да станат по-успешни, както и какви са възгледите му за живота.
Виж още: Защо е толкова трудно да инвестираме като Бъфет?
За живота
1. „За да сте успешни, е достатъчно да правите дори малко неща правилно, но да не правите много неща грешно.“
2. „Ако попаднете на лодка с пробито дъно, е много по-ефективно да отдадете енергията си на поправяне на мястото на теча, вместо да се опитвате да изгребете водата“.
3. „Не е необходимо да правите необикновени неща, за да постигнете невероятни резултати“.
4. „Това, което сме научили от историята, е, че хората не се учат от историята“.
5. Оковите на навика са твърде леки, за да бъдат усетени, докато не станат твърде тежки, за да бъдат премахнати“.
6. „Човекът има определени заложби да прави лесните неща трудни“.
7. „Нищо не премахва рационалността така, както голямо количество лесно получени пари“.
8. „Отнема 20 години, за да създадеш репутация и само пет минути, за да я развалиш. Ако мислиш за това, ще правиш нещата по различен начин“.
9. „Добре е да се обграждаш с хора, по-добри от теб. Подбирайте сътрудници и партньори, чието поведение е по-добро от вашето и така ще се движите в правилна посока“.
10. „Преди много време Бен Грахам ме научи, че цената е това, което плащаш, а стойността е това, което получаваш. Независимо дали става въпрос за чорапи или акции, обичам да купувам качествена стока на ниска цена.
За инвестирането
„Най-важното качество на инвеститора е темпераментът, не интелектът. Всеки се нуждае от темперамент, който нито му дава прекомерно спокойствие да се движи с тълпата, нито срещу нея“.
2. „Успешното инвестиране отнема време. За него са нужни дисциплина и търпение. Независимо от това колко сте талантливи или колко усилия полагате. Не може да се роди бебе за един месец, дори и да има девет бременни жени“.
3. „Не се опитвам да прескоча седем стъпала едновременно. Вземам стъпалата едно след друго“.
4. „В краткосрочен план пазарът е състезание за популярност. В дългосрочен план пазарът е кантар“.
5. „Възможностите идват рядко. Когато вали злато, сложете кофа, не напръстник“.
6. "Диверсификацията е защита срещу невежеството. Тя няма особено голям смисъл за тези, които знаят какво правят“.
7. „Ако нямате намерение да притежавате една акция за десет години, дори и не си помисляйте да я притежавате за 10 минути“.
8. „Ключът към инвестирането е не да се оцени колко една индустрия или компания ще окаже въздействие върху обществото или с колко ще нарастне, а по-скоро какви са нейните конкурентни предимства и най-вече каква ще е продължителността на тези предимства“.
9. „Аз съм по-добър инвеститор, защото съм бизнесмен, а съм по-добър бизнесмен, защото съм инвеститор“.
10. „Много по-добре е да се купи чудесна компания на справедлива цена, отколкото посредствена компания на чудесна цена“.
Петте основни принципа в живота на Бъфет
1. „Ще ви кажа как да забогатеете. Затворете вратите. Страхувайте се, когато другите са алчни и бъдете алчни, когато другите се страхуват“.
Следването на този принцип би ви помогнал да избягвате балоните и да купувате активи на атрактивни цени.
2. „Казвам на моите колеги, че мерило за успеха им, когато достигнат моята възраст, ще е, ако хората, които се надявате да са ви обичали, ви обичат“.
Бъфет е един от най-големите филантропи в света. Той е дарил голяма част от своето благосъстояние, вярвайки в мотото, че парите не са всичко.
3. „Разликата между успешните хора и наистина успешните хора е, че наистина успешните хора казват "не" на почти всичко“.
Голяма част от успеха на личности като Стив Джобс, Бил Гейтс и Уорън Бъфет се дължи на това, че те са били наистина фокусирани върху целта си. Много хора имат дълги списъци с неща, които искат да направят, което на практика ги разфокусира.
4. „Повечето от провалите на хората около мен са следствие на алкохола и ливъриджа – ливъриджът е ползването на заемни средства. Наистина нямате голяма нужда от ливъридж в този свят. Ако сте умни, ще изкарате много пари, без да ползвате заемен капитал“.
Бъфет смята, че човек се учи в много по-голяма степен от грешките на другите, отколкото от техния успех.
5. „Това, от което се нуждае инвеститорът, е правилно да оцени определен бизнес. Наблегнете на думата „определен“. Не е необходимо да сте специалист по всичко. Просто е необходимо да можете да оцените компания, която е във вашето поле на компетентност. Размерът на компанията или бизнеса не са от такова значение.
Бъфет е известен с това, че купува бизнеси, от които разбира. В портфейла му не можете да откриете технологична компания (изключение е IBM, доколкото тя влиза в категорията технологична).