Проучване на организация на Пентагона твърди, че руският президент Владимир Путин страда от синдрома на Аспергер – психично „разстройство от аутистичен характер, което се отразява върху всичките му решения”, пише американският всекидневник US Today.

Вестникът е успял да се сдобие с копие от проучването на мозъчния тръст, направено още през 2008 г. В него се цитира Бренда Конърс, която е експерт по анализиране на човешките двигателни особености към американския военноморски колеж в Нюпорт.

Според нея „неврологичното развитие на Путин е било рязко прекъснато в детството му”. Проучвайки неговите движения, тя стига до извода, че „руският президент има неврологична аномалия”, съобщава bTV.

Вестникът е получил проучването и доклада върху него по искане, подадено въз основа на Закона за свобода на информацията.

Изследователите не могат да докажат теорията си за Путин и неговия синдром на Аспергер, се казва в доклада, защото нямат възможност да направят скенер на мозъка на руския президент. Те цитират публикации на експерти по аутизма в подкрепа на своите констатации.

Не е известно дали Пентагонът или служители на американската администрация са взели отношение по доклада. Цитира се мнение на д-р Стивън Порджис – професор по психиатрия от университета в Северна Каролина, според когото „Путин има форма на аутизъм”.

Самият Порджис обаче е заявил вчера, че никога не е виждал завършения доклад и „не би подкрепил твърдението, че (Путин) има синдром на Аспергер”. Професорът от Каролина смята, че за да се анализира поведението на Путин, трябва той да бъде видян в по-спокойни ситуации, защото неговото поведение и изразите на лицето му разкриват човек, който проявява защитни реакции, когато се намират сред много хора.

Макар това да са белези, характерни за синдрома на Аспергер, те могат да бъдат наблюдавани и при индивиди, които се затрудняват да запазят спокойствие в социално обкръжение и имат нисък праг на реактивност.

„Ако искате да го анализирате, това не трябва да стане на голямо държавно мероприятие, а на по-тихи места, най-добре в обстановка на четири очи”, отбелязва проф. Порджис.