Спад за азиатските индекси, фючърсите в Европа на минус
Азиатските индекси се понижиха в първия ден на новата седмица, след по-слаби от очакванията данни за Китай. Това засили спекулациите за забавяне на китайската икономика.
Изнесени вчера данни посочиха по-слаби данни за търговията на Китай, като износът се е понижил с 3.3% на годишна база през януари, докато вносът е намалял с 19.9%.
В същото време добрите данни за заетостта в САЩ от края на миналата седмица повишиха очакванията за повишаване на лихвите от страна на Фед в средата на годината.
Индексът MSCI Asia-Pacific се понижи с 0.6%, като на отрицателна територия се търгуват и фючърсите на щатските индекси, загубили 0.4%. Японският Nikkei се разграничи от негативния тренд и добави 0.4% към стойността си.
Отваряне на минус сочат и фючърсите на европейските индекси, като тези на немския DAX и френския САС се понижиха с 0.8%.
„Търговските данни за Китай са изключително слаби и сочат по-нататъшни проблеми за икономиката на страната в бъдеще“, според Уанг Мингли, стратег в Guoyuan Securities. „Дори и да станем свидетели на нови стимули, те ще целят подобряване на икономиката, не на пазара“, допълва още специалистът, цитиран от CNBC.
Перспективите за повишаване на лихвите в САЩ, след добрите данни за заетостта и почасовото заплащане, доведоха до поевтиняване на много активи, които традиционно се облагодетелстват от очакванията за ниски лихви. Доларът се повиши, а щатските държавни облигации поевтиняха.
Цената на петрола се стабилизира, следствие на продължаващото намаление на броя на шистовите находища в САЩ, както и конфликта в Либия. Брентът поскъпна с 0.3% до 57.99 долара за барел с доставка през март, като регистрира в петък най-високо ниво от 59.06 долара за барел.
Златото се възстанови леко след достигнатия си тримесечен минимум при ниво от 1 228.50 долара за унция, като се търгува при нива от 1 240 долара рано тази сутрин.