В неделя мнозина гледаха за пореден път най-големите звезди на Холивуд по време на церемонията по връчването на Оскарите. Малко хора обаче знаят, че има възможност да присъстват в залата и дори да седят до знаменитости като Дженифър Лорънс или Мерил Стрийп.

Филмовата академия на САЩ наема статисти за церемонията, за да си гарантира, че всяко място в залата е запълнено, когато камерите покажат публиката.

Ето как може човек да присъства на церемонията и без да е номиниран за Оскар:

Връчването на Оскарите вероятно е церемонията, на която човек най-трудно може да влезе като статист. Според интервю с един такъв човек за A.V. Club, трябва да имаш роднина, който работи за Академията или за PricewaterhouseCoopers - компанията, която брои гласовете.

Трябва също така да подпишеш договор за конфиденциалност, което означава, че интервюираният от A.V. Club е можел да говори единствено анонимно.

На други подобни церемонии, като Златен глобус, наградите SAG, наградите Еми и филмовите награди на MTV, също се наемат такива статисти.

Seatfillersandmore, Gotham Casting и Audiences Unlimited са три от сайтовете, през които може да се кандидатства. Започвайки като статисти за малки събития, хората получават възможности да си създадат контакти и да получат вътрешна информация за това как да се уредят за по-големите събития като Оскарите.

Кандидатстването обаче не гарантира избиране. Повечето сайтове изискват CV и снимка, а някои дори и линк към профила във Facebook и Instagram.

Дрескодът

Положителното е, че за много събития се търсят всякакъв тип хора, мъже, жени, както и от различна раса и на различна възраст. Човек не трябва да изглежда като Брад Пит или Анджелина Джоли, но трябва да сте добре поддържан и да спазвате и определен дрескод...

Дрескодът варира за всяко събитие. На церемонията по връчването на Оскарите има хора, които предварително проверяват статистите, за да се уверят, че те са спазили дрескода, пише Business Insider.

Носенето на бял цвят, лога и смели десени не се насърчава. Най-добре е да се заложи на солидните цветове. На практика трябва да изглеждаш добре, ако те покажат по телевизията, но не трябва да изглеждаш чак толкова добре, че да отнемаш вниманието от звездите.

Доста се чака и има строги правила

Когато големият ден настъпи, да си статист на Оскарите не е чак толкова бляскаво, колкото звучи. Дългите часове могат да включват повече чакане на опашка, отколкото седене до Раян Гослинг например.

Статистите трябва да подготвени да чакат на опашка в продължение на часове, вероятно носейки неудобни обувки и луксозни тоалети, преди да бъдат избрани да влязат в залата.

След като влязат, има строги правила за това как да се държат. Те нямат право да говорят със звездите или с другите присъстващи, които имат покани за събитието, да не говорим да си правят селфита с тях.

Статистите не трябва да правят нищо, с което да привличат внимание към себе си. Те на практика трябва да са колкото се може по-анонимни.

Заплащане

Да си статист е по-малко работа и повече доброволческо участие в престижно събитие. На повечето събития, в това число и на Оскарите, няма заплащане, така че единственото, което остава, е да се хвалите и роднините ви евентуално да ви видят по телевизията. Тъй като статистите прекарват там цял ден, понякога получават безплатна храна.

Въпреки че има много ограничения и няма заплащане, всички статисти, които са присъствали на церемонията казват, че биха го направили пак, ако имат възможност.