Замира ли кредитирането?
Кредитирането на сектор Домакинства и НТООД през януари бележи понижение от 2% на годишна база, според данни на Българска народна банка.
Това е и трети пореден месец, в който се отчита спад, сочи справка на Profit.bg. Понижението е най-малко при потребителските и жилищни кредити – 1.1 и 1.3% спад, докато при другите кредити – 18.4%.
Така в края на януари кредитите, отпуснати от банките на домакинствата, са за 18.2 млрд. лв. Най-много – 8.7 млрд. лв., са жилищните заеми, а потребителските – 7.3 млрд. лв.
Защо банките не кредитират?
Банките, всъщност, имат голямо желание да кредитират. Проблемът е, че заради трудната икономическа обстановка качествени проекти от страна на бизнеса се намират по-рядко, а домакинствата, решили се да закупят имот с кредит, са малко. При това, въпреки че лихвите по заемите през последните месеци намаляха.
Вижте още: Как да изберем най-изгодния ипотечен кредит?
За да се обърне тенденцията, трябва да видим както намаляване на безработицата в страната, така и повече преки чуждестранни инвестиции, което пък едва ли ще се случи без стабилно правителство.
Кой сега е номер 1?
Едва седем от банките в страната имат кредитен портфейл от над 1 млрд. лв. към домакинствата. Лидери са Банка ДСК и Уникредит Булбанк, следвани от ОББ и Пощенска банка.
В челото са още Райфайзенбанк, Първа инвестиционна банка и Сосиете Женерал Експресбанк. Именно последната банка отчита най-голям ръст в новите кредити през последната година, като добавя над 158 млн. лв. заеми.
Сериозен ръст има и при Първа инвестиционна банка, но той се дължи най-вече на придобиването на МКБ Юнионбанк.
Още: 13 от банките в България с печалба от над 10 млн. лв. за 2014 г.
Ръст от над 10 млн. лв. в отдадените заеми през 2014 г. на домакинствата се наблюдава и при Сибанк, ЦКБ, Пощенска банка, Ти Би ай Банк, Инвестбанк и Алианц Банк България.