Турция си играе с огъня
Турското правителство играе опасна политическа игра, което може да вкара страната във валутна криза и да доведе до понижаване на рейтинга й от водещите световни рейтингови агенции, предупреждават специалистите.
През изминалата седмица правителството на Ердоган оказа натиск върху централната банка агресивно да понижи нивата на лихвите, с цел да стимулира ръста на икономиката преди предстоящите в страната избори през юни.
Виж още: Най-популярните за carry trade валути
Политическият натиск инициира поевтиняване на турската лира до нов исторически минимум спрямо долара при нива от 2.6290 вчера, което бе трети пореден ден на рекордни дъна за лирата. За сравнениеq днес щатската валута се разменя при нива от 2.6040 лири.
Опасенията на пазара са, че централната банка на Турция може вече да не е независима в своите решения. През изминалия месец финансовата институция понижи нивото на лихвите в страната за втори път от декември, преди новите настоявания на Ердоган да станат реалност.
Погледите на инвеститорите са насочени към следващите действия от страна на Турската централна банка на предстоящата й среща, която ще се проведе на 17 март.
От януари насам турската лира е загубила 10% от стойността си спрямо долара и е сред най-зле представящите се валути за годината.
Ако лирата продължи да поевтинява, външният дълг на страната ще стане по-скъп за обслужване.
Въпреки че нивата на държавен дълг на Турция са относително ниски - при 36.6% от БВП, външният дълг, деноминиран в чужда валута, се повишава, което отваря възможността за валутна криза, според специалисти.
Анализатори от Barclays смятат, че конфронтацията между правителството и централната банка повишава риска кредитният рейтинг на Турция да бъде понижен през следващите няколко месеца.