Западните банки продължават да теглят средства от Източна Европа
Западните банки са ограничавали финансирането на подразделенията си в Централна, Източна и Югоизточна Европа с малко по-бързи темпове през третото тримесечие на миналата година, показва доклад, публикуван от „Виенската инициатива“.
Хърватия, чиято икономика върви надолу от 2008 г., е засегната най-тежко в региона - на фона на доказателствата, че международните банки са засилили усилията си за репатриране на средства от хърватски подразделения.
Украйна, която в момента води военни действия с проруските сепаратисти в източната си част, също бе засегната сериозно, като кредитирането се е свило с 14% през ноември, а през второто и третото тримесечие банките отчитат изтеглянето на депозити, равняващи се на 11% от БВП на страната.
Вижте още: 25 млрд. долара напуснали България незаконно за близо 10 г.
Международните банки постоянно изтеглят капитали, инвестиции и кредити от региона от световната финансова криза през 2008 г., които вече достигат около 230 млрд. долара, или малко под 5% от БВП на региона, според Виенската инициатива, която е създадена през 2009 г. и има за цел да предотврати прекомерното и некоординирано изтегляне на чужди капитали от региона.
През третото тримесечие на 2014 г. споменатите банки в доклада, който се позовава на данни от Международния валутен фонд и Международната банка за разплащания, са ограничили експозицията си в Централна, Източна и Югоизточна Европа с 0.3% от БВП на региона.
За сравнение, ограничаването на експозицията през второто тримесечие се е равнявало на 0.1% от БВП на региона.
След Хърватия най-голям отлив на капитали е имало в Унгария и Литва, като и в трите страни той е бил по над 1% от БВП, а за Хърватия 2.7%.
Конкретно за България отливът, като процент от БВП, е един от най-малките и се равнява на 0.2% от размера на икономиката.
Като цяло ръстът в местното кредитиране остава положителен в региона през ноември 2014 г., но е концентриран основно в Турция, Русия и Полша, докато в повечето останали страни повишението е било слабо.
Също така ръстът на депозитите в местните банки е продължил да компенсира ограничаването на капитали от страна на чуждите банки в повечето страни през третото тримесечие, въпреки че лошите кредити отново са нараснали заедно със забавяне на подобряването на условията за кредитиране.