Колко кредити е разумно да си позволите?
В даден момент от живота си всеки изпитва нужда от теглене на кредит. Дали ще е, за да финансира покупката на имот, кола или друга по-значителна покупка, тегленето на кредит трябва да е винаги добре обмислено и обосновано.
Кредитът не бива да надхвърля възможностите ви и да променя стандарта ви на живот. В противен случай рискувате да не можете да посрещате нужди от първа необходимост или извънредни разходи, които могат да се появят.
Виж още: Подходяща ли е покупката на имот за вас?
Прекомерната задлъжнялост, или така наречената „свърхзадлъжнялост“, поставя под риск придобити вече активи (ползвани като залог, например закупен имот), както и да си навлечете значителни по размер финасови загуби.
Ето някои основни правила, според спецалистите, с които да се избавите от неприятната ситуация да сте свръхзадлъжнели.
Основно правило е разходите за жилище да не надхвърлят 28-30% от вашия месечен доход. Това включва не само разходите по ипотечния кредит, но и тези за данъци и такси.
Казано по друг начин, ако месечният ви доход е в размер на 1000 лева, вноската ви по ипотечния кредит не бива да е по-голяма от 300 лева на месец.
С подобна вноска обаче, при максимална продължителност на кредита (от 35 години), можете да теглите кредит в размер на до 53 000 лева (27 100 евро).
Ясно е, че с подобна сума не можете да си купите имот, което автоматично означава, че останалите средства трябва да са под формата на самоучастие (да са спестени).
Казано по друг начин, имотите у нас са относително недостъпни на база на западните стандарти за пределна норма на задлъжнялост.
Налице е и друго правило за задлъжнялостта. Сумарната задлъжнялост не бива да надвишава 36-40% от месечния доход. Тоест в нашия разглеждан случай с доход от 1000 лева и 300 лева вноска по ипотечен кредит, за останалите ви задължения не бива да плащате повече от 100 лева.
А какво означават 100 лева? Това означава потребителски кредит от около 10 000 лева за срок от 12 години.