Къде е Путин?
Отложени официални събития и анулирано посещение в Казахстан - това подхрани спекулациите къде е руският президент? Владимир Путин не се е появявал публично от 5 март, когато се срещна с италианския премиер Матео Ренци.
Липсата на държавния глава буквално взриви социалните мрежи с теории - някои достоверни, други - коя от коя по-абсурдни.
Хаштагове "Къде е Путин" и "Путин почина" са само върхът на гигантския айсберг в социалните мрежи за мистерията къде е руският президент. Пред вратите на руското посолство в Киев някой пък беше оставил огромен погребален венец, а в Украйна отидоха и по-далеч - в анимационното филмче извънземни атакуват Кремъл и отвличат Путин.
Като оставим настрана абсурдните теории, че Владимир Путин е отвлечен от извънземни или се е присъединил към "Ислямска държава", спекулациите около отсъствието му заливат всички медии. Най-често се говори, че той е болен от рак, получил е инфаркт или инсулт, възстановява се от пластична операция и има проблеми с разузнаването заради убийството на опозиционера Борис Немцов.
Друг слух е, че сочената за любовница на Путин - гимнастичката Алина Кабаева, е родила в Швейцария и президентът е при нея.
Шегувайки се, че ще организира състезание за най-добра журналистическа измислица, говорителят на Путин коментира: „Няма абсолютно никакви основания за безпокойство около здравословното състояние на Владимир Путин. Той е напълно здрав. Всичко е наред с президента и той работи съгласно традиционно пренатоварения си график".
Говорителят дори добави, че ръкостискането на Путин било толкова силно, че можело да ти счупи ръката. За да илюстрира това твърдение, Кремъл пусна снимка на президента как побеждава противника си по джудо, а на 8 март държавният глава беше показан да поздравява жени.
Веднага обаче се появиха твърдения, че кадрите са стари. Така в петък руската телевизия излъчи материал от среща на Путин председателя на Върховния съд.
Това обаче не успокои социалните медии. Дори напротив - беше припомнена дългата история, която Русия има в прикриването на болестите на лидерите си. В ерата на Съветския съюз някои подобни мистериозни изчезвания бяха последвани от погребения.
През 1991 година, докато е в лятната си вила, последният съветски президент Михаил Горбачов е посетен от група високопоставени партийни другари. На следващия ден руснаците са уведомени, че Горбачов е болен и не може да изпълнява задълженията си, припомня Нова телевизия.
Срещу него е извършен опит за преврат. Менторът на Путин - Борис Елцин, също често изчезваше от общественото внимание, но по-скоро заради заболявания и употреба на алкохол.