Кумбалгарх - великата индийска стена
Крепостта Кумбалгарх се намира се на 84 км северно от Удайпур, в провинция Раджастан, в западната част на Индия.
Това е една от най-важните крепости в района Мевар. Заобиколена от тринадесет планински върха, крепостта е построена през 15 век.
Тя е заобиколена от стена, която е дълга изумителните 36 км – това е втората най-дълга непрекъсната стена на планетата, след Великата китайска стена.
Построяването й отнема почти един век, като тя превръща крепостта в почти непревземаема структура. Днес я наричат Великата индийска стена.
Кумбалгарх може да се похвали със седем масивни порти и укрепления със заоблени бастиони и огромни наблюдателни кули.
Вижте още: 10-те най-скъпи туристически дестинации, построени от човека
Във вътрешността й са разположени над 360 храма и великолепен дворец, от чиято най-висока част може да се види на километри, до пясъчните дюни на пустинята Тар.
Легендата разказва, че по време на строителството на крепостта възникват многобройни трудности. Духовник казва, че доброволно човешко жертвоприношение ще позволи на проекта да продължи.
Доброволец, в крайна сметка, е открит и храмът е построен, след като е отрязана главата му. Днес светилището в негова памет се намира в близост до главната порта.
Крепостта остана непревземаема за директна атака и пада в ръцете на враговете само веднъж, когато предател отразя кладенеца, който я захранва с вода.