Пътуване през най-дългия тунел в света
В Норвегия е практически невъзможно да се придвижите от едно място на друго, без да пресечете планинска местност или фиорд с ферибот.
Въпреки че е невероятно красива страна, сложната география на Норвегия, състояща се от лабиринт от фиорди, ледници и планини, изолира част от населението от света по време на дългите зимни месеци.
Съседите могат да живеят на малко разстояние един от друг, но от двете страни на фиорда или планината, а това е цял отделен свят.
За да се справи с проблема, Норвегия започна изграждането на широка мрежа от тунели. Те правят шофирането през страната много по-лесно, отколкото пътуване през обиколни маршрути.
Има над 900 пътни тунели в Норвегия с обща дължина над 750 км, а най-малко 33 са подводните тунели. За страна с нейните размери това са ужасно много тунели.
Най-дългото от тези инженерни чудеса е тунелът Lærdal.
Това е 24.51-километров тунел - най-дългият пътен тунел в света, който свързва столицата Осло с втория по големина град в страната - Берген.
Решението за изграждане на тунела е взето през юни 1992 г., когато правителството осъзнава, че е нужен надежден път при всякакви метеорологични условия.
Вижте още: Най-опасните пътища в света
Тунелът, който е един от многото, разположен по крайбрежието на европейския Route Е16, позволява безпрепятственото движение на пътните потоци при запазване на околната среда в региона на Алпите.
Едно от предизвикателствата, пред които са изправени инженерите, е как да се запази концентралията на шофьорите през 20-минутното монотонно пътуване. Това е от съществено значение, за да бъдат избегнати злополуки.
За да се прекъсне монотонността, са създадени случайни леки криви между правите участъци на пътя, както на всеки 6 км се намира голямо пространство, наподобяващо пещера.
Тези пещери са предназначени да разбият рутината, да предоставят освежаваща гледка и да позволяват на шофьорите да си вземат кратка почивка. Пещерите са използвани и като точки за обръщане на посоката и пауза на страдащите от клаустрофобия.
Специално внимание е обърнато на осветлението. Бяла светлина се използва само в тунела, а пещерите са оборудвани със синя и жълта светлина, която дава илюзия за шофиране в светлата част на деня, а златната светлина по пода дава илюзията на изгрева.
За да запази шофьорите от инцидент при невнимание или заспиване, всяка лента е снабдена със силен тътен, когато се превинава към центъра.
Друг проблем е вентилацията. Високото качество на въздуха в тунела се постига по два начина: чрез вентилация и пречистване.
Тунелът Lærdal е първият в света, оборудван с инсталация за третиране на въздуха, който се намира в 100-метрова пещера на 9.5 км от него, която премахва следите от прах и азотен диоксид.
Най-дългият тунел в света изобщо е Gotthard в Швейцария - 57 км, но той не е пътен, а се използва само от влакове.