Компанията му струва 4.5 млрд. долара, но той няма пари за кола
В кой момент успехът на компанията, която си основал, се превръща във финансова сигурност?
Когато тя се оценява на 1 млрд. долара? На 4.5 млрд. долара? Когато инвеститорите купят дял за половин млрд. долара в нея?
Не, казва Паркър Конрад, съосновател и главен изпълнителен директор на базирания в Сан Франциско стартъп Zenefits.
Zenefits е на две години и е известна като една от най-бързо разрастващите се компании в Силициевата долина.
Наскоро компанията набра невероятните 500 млн. долара от инвеститори, което й определя пазарна капитализация от 4.5 млрд. долара. Средствата, набрани от компанията досега, възлизат на 582 млн. долара.
Тези пари обаче влизат в компанията, а не в джобовете на Конрад. Той все още не е осребрил дела си в нея.
Това означава, че не си купува коли, къщи или вечери в скъпи ресторанти, защото неговото богатство все още е просто на хартия.
"Опитах да платя в един ресторант с опции за придобиването на акции, обаче не стана," шегува се Конрад пред Business Insider.
Колата, която той има, е толкова стара и се разпада, че той не може да я ползва, което е проблем, защото със съпругата му очакват първото си дете през юли.
"Ще трябва да си намеря кола доста скоро," казва той.
Самият Конрад не се оплаква от липсата на ликвидност. С темповете, с които Zenefits се разраства, 34-годишният главен изпълнителен директор може да се превърне в следващия Лари Елисън доста преди бебето му да има нужда от собствена кола.
Основателят на Oracle Лари Елисън също има проблеми с ликвидността, защото по-голяма част от състоянието му също е на хартия. Елисън рядко продава акции на Oracle. През 2014 г. той изтегли 10 млрд. долара кредит срещу обезпечение под формата на малка част от дела си в Oracle.
Елисън обаче има кола — цяла колекция от автомобили, както и самолети, къщи, хавайски остров и няколко авиокомпании. За Конрад пък е сигурно, че също няма да остане завинаги без кола.