Михаел Бюл: Налице е свръхрегулация
Не съм експерт по българския пазар, но определено по отношение на капиталовите пазари в Европа навсякъде е налице свръхрегулация. Макар и песемистично, в това има голяма доза истина. Ако само прилагате съществуващите регулации, това е повече от достатъчно.
Това заяви по време на панела Капиталови пазари на Шумът на парите Михаел Бюл, главен изпълнителен директор на Виенската фондова борса.
Ликвидността и финансирането на малките фирми не може да се сравнява с това на големи фирми. Финансирането на малка фирма е проблем не толкова на регулациите, колкото на липсата на купувачи.
Вероятно трябва да се подходи по друг начин – примерно малки и среднокапатализирани фирми да се предлагат на специални сегменти. Така потенциалните инвеститори би следвало да са наясно с по-големия риск.
Става въпрос за склонност към поемане на риск. В Щатите, ако сте предприемач и два пъти не сте успели, имате възможност за трети опи. В нашата част на света, ако първият път не си успял, вече си изгонен от пазара. Това изисква цялостна промяна на начина на мислене и това изисква много време.
Обединяването на капиталовите пазари в ЕС ще е стъпка напред и ще отнеме време, според мен. Определено обаче, очаквам ефектът да е положителен. Нещата се движат напред. В Австрия са 4%, само в акции. Предвид на ниската склонност за поемане на риск, заяви Бюл.
На капиталовите пазари имаме много потенциал и виждаме, че трябва да мислим в глобален план, но да действаме на местно ниво. Мога да допълня, че местните познания, слуховете, информацията във вестниците, местни анализи са много полезни като цяло. На местно ниво има много по-голямо фокусиране и по-голям ефект.
Аз съм либерал. Според много хора обаче, дерегулацията бе до голяма степен причина за финансовата криза. Причината за кризата обаче е друга. Правителствата харчеха твърде много пари, за да бъдат преизбрани. Ако бяха частни компании, те нямаше да харчат толкова пари.
Да, нужна е частична регулация. Нямаме нужда от тон пари, които да се харчат от хора, които нямат никакви познания за капиталовите пазари, но създават правила. Те в най-голяма степен са лобирани от банките. Банките са много необходими. Не бива да обвиняваме постоянно банките. Като цяло смятам, че щяхме да сме много по-добре, ако следвахме правилата, които вече са налице, вместо да мислим за нови правила, заяви още Михаел Бюл.
При регулацията става въпрос за защита на потребителите. Въпросът е кой чете тези предупреждения за риск. От една страна, става въпрос за предпазване на потребителите, от друга обаче, въпросът е кой ги чете. За тези, които не искат да поемат рискове, може би е добре да насочат средствата си към депозити.
Програмата, както и повече подробности за Шумът на парите могат да се намерят на profit.bg/forum.
Форумът Шумът на парите се осъществява със съдействието на ВИП спонсорите Уникредит Булбанк, Vivacom и Галакси Инвестмънт Груп, както и спонсорите Трейс Груп Холд, София Интернешънъл Секюритиз, ЛУКС ИМОТИ, консултантска къща Амрита, Peugeot и Борика Банксервиз.
Медийни партньори на събитието са fakti.bg, offnews.bg, novini.bg, kaldata.com, imot.bg, economic.bg, сп. Forbes, сп. Икономика, агенция Фокус, pariteni.bg и SeeNews.
Организационен партньор на събитието за поредна година е агенцията за връзки с обществеността AMI Communications България.