Спад за щатските и азиатските индекси
Азиатските индекси се повишиха, а доларът запази ръста си спрямо останалите основни валути вследствие на перспективите за повишение на лихвите от страна на Фед по-късно през тази година.
Изнесени вчера данни посочиха увеличаване на планираните разходи от страна на щатските компании, както и продължаващо нарастване на потребителското доверие в най-голямата световна икономика.
Това доведе след себе си и спекулации за начало на цикъла на повишение на лихвите съвсем скоро.
Вижте още: Как инвеститорите се самозалъгват?
Понижение отбелязаха щатските индекси вчера, като Dow и S&P 500 загубиха по над 1% от стойностите си.
Фючърсите на европейските индекси сочат отваряне минимално на положителна територия след сериозните им понижения вчера.
Индексът MSCI Asia-Pacific се понижи с 0.8%. Такава загуба регистрира и австралийският основен индекс, а южнокорейският намали стойността си с 1.7%. След силния си ръст вчера хонконгският основен индекс върна с 0.6%.
От негативното настроение се разграничи японският Nikkei 225, който добави 0.3% към стойността си.
Продължава напрежението, свързано с Гърция. Страната е пред реална опасност от това да не посрещне плащания по дълга си с падеж 5 юни. Това, според специалистите, е и крайната дата, до която страната би следвало да достигне до споразумение с кредиторите си.
„Напрежението от Гърция се разпростира и към други европейски пазари, като политическата нестабилност ескалира в страни като Испания и Полша“, коментират пазарни стратези от Barclays.
Суровините изпитаха негативния ефект от поскъпването на долара, като петролът загуби близо 3% от стойността си вчера. Брентът се повиши с минималните 0.2% днес до нива от 63.85 долара за барел.
Според някои пазарни наблюдатели възможно е петролът да се понижи до 60 долара за барел вследствие на прибиране на печалби от пазарните участници.
Златото се понижи под 1 200 долара вчера и рано тази сутрин се разменя при нива от 1 189 долара за унция с незабавна доставка.