Щатските и азиатските индекси с разнопосочно затваряне
Азиатските индекси се понижиха в сряда след разнопосочно движение на щатските индекси и въпреки по-добрите от очакванията данни за ръста на японската икономика.
Индексът MSCI Asia-Pacific се понижи с минималните 0.1%, но японският Nikkei 225 добави 0.8% до най-високото си нинво от месец насам.
Данни за Япония посочиха ръст на икономиката на страната с 2.4% на годишна база за първото тримесечие - резултат, значително по-добър от тези на конкурентните икономики от Европа и САЩ. Това е най-ускореният ръст на икономиката на Япония от година насам.
Щатските индекси отбелязаха разнопосочно движение. Индексът на сините чипове Dow добави минималните 13.5 пункта до ново рекордно високо ниво на затваряне. Широкият индекс S&P 500 обаче не успя да намери пътя към четвърто поредно рекордно затваряне и приключи с понижение от 1.4 пункта.
Най-голям бе спадът на технологичния Nasdaq, понижил се с 8.4 пункта, или 0.17%.
Изнесени вчера данни посочиха най-ускорен ръст на началното жилищно строителство в САЩ от близо седем и половина години през април. Повишение са отбелязали и разрешителните за строеж, което повиши надеждите за ускоряване на темпа на ръст на щатската икономика.
През първото тримесечие най-голямата световна икономика регистрира близо до нулевия ръст на годишна база.
Добрите данни обаче възстановиха опасенията на пазарните участници, че Фед може да прибегне скоро до повишение на рекордно ниските лихви.
Петролът отбеляза сериозно понижение вчера. И щатският суров петрол, и брентът загубиха по над 2 долара за барел от стойността си. Брентът с доставка през юли се търгува при нива от 64.63 долара за барел.
Златото върна част от спечеленото, като се търгува при нива от 1 207 долара за унция с незабавна доставка.