Щатските индекси при нови рекорди, златото с тримесечен връх
Азиатските индекси се понижиха минимално, но все още са на път да регистрират сериозен седмичен ръст. Инвеститорите очакват с интерес данните за индустриалното производство и потребителското доверие в САЩ, които ще дадат повече яснота относно бъдещата политика на Фед по отношение на лихвите.
Ръст от над 1% отбелязаха трите основни индекси на щатския пазар, като широкият S&P 500 приключи при нова рекордна стойност, след като добави 1.1% към стойността си до 1 121.10 пункта.
Виж още: Как инвестират богатите щатски домакинства?
„Добрите данни за пазара на труда сочат прогрес за икономиката през второто тримесечие“, коментира Елза Лайнъс, главен валутен стратег в RBC. „Ще са необходими повече от едни добри данни за първоначалните молби за помощи за безработица обаче, за да се промени курса на щатската икономика“, допълва още специалистът.
„Никога не сме очаквали Фед да повиши лихвите през следващия месец, сега обаче надеждите са свързани с подготовка на пазара за септемврийско вдигане на лихвите“, коментира Кати Лиен, управляващ директор в BK Asset Management, цитирана от CNBC.
“Ако данните продължат да разочароват, е възможно пазарът да отложи очакванията си за повишение на лихвите с три месеца“, допълва още Лиен.
Златото се търгува близо до най-високите си нива за последните три месеца, на път към най-голямото си седмично повишение от четири месеца.
Благородният метал се търгува при нива от 1 219.30 долара за унция с незабавна доставка, като ръстът му от началото на седмицата възлиза на 2%.
„Пробивът на златото над техническото ниво на съпротива при 200-дневната му средна величина предизвика по-нататъшни покупки от инвеститори, залагащи на техническия анализ“, според Джеймс Стийл, стратег суровини в HSBC.
Фючърсите на петрола се понижиха, но са на път да завършат седмицата леко на положителна територия, подкрепени от слабия долар и прогнозите за увеличаване на световното търсене на суровината.
Брентът се търгува с понижение от 0.1% за деня при нива от 66.65 долара за барел, като за седмицата е поскъпнал с 1.6%.