Азиатските индекси се повишиха днес, обръщайки понижението си от по-ранната сесия. Повишението до голяма степен се предопредели от ръста на индексите в Китай и Хонконг.

Европейските индекси регистрираха вчера минимален спад при слаби обеми, след като пазарите във Великобритания и Щатите бяха затворени.

Вижте още: Не всички смятат, че щатските индекси ще падат

Индексът MSCI Asia-Pacific добави 0.5% към стойността си днес. Хонконгският Hang Seng нарасна с 1.5%, докато шанхайският основен индекс добави 1.1% към стойността си, до нов седемгодишен връх. Австралийският индекс нарасна с 0.8%.

Повишението на китайските индекси се подсили, след като през уикенда китайските регулатори заявиха, че ще позволят на листнатите компании в Хонконг и Китай да се листнат на всеки друг фондов пазар от 1 юли. Това са последните усилия от правителството на страната за отваряне на капиталовите пазари за международни инвеститори.

Японският Nikkei се търгува без съществена промяна днес, след седем поредни сесии на ръст и достигнатите нови 15-годишни максимуми вчера.

„Дали ще е политическият риск в еврозоната, волатилността на облигационните пазари или повишението на лихвите от Фед, налице са рискове, които не можем да пренебрегнем“, смята Норихиро Фуджито, главен инвестиционен стратег в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley, цитиран от CNBC.

И докато пазарът очаква първото повишение на лихвите през септември, времето за това ще бъде предопределено от данните за щатската икономика, а не от конкретна дата, смята още Фуджито.

По-нататъшна яснота за състоянието на водещата световна икономика ще се внесе днес от данните за поръчките на дълготрайни стоки и потребителското доверие.

Междувременно гръцката дългова криза продължава да оказва негативен натиск върху еврото и европейските индекси.

Петролът се търгува без съществена промяна, като брентът се разменя при нива от 65.50 долара за барел с доставка през юли.

Златото се търгува на нива от 1 205 долара за унция с незабавна доставка, а среброто – при 17.05 долара за унция.