Какво е нивото на лошите и преструктурирани кредити за домакинствата у нас? Колко от клиентите на банките срещат трудности с погасяването на заемите си и какви са възможностите им?

Показателят лоши и преструктурирани кредити включва целия размер на балансово отчитаните кредити, които са преструктурирани или са необслужвани с просрочие над 90 дни.

Данни на централната ни банка сочат, че близо всеки пети заем попада в тази категория. За 34-и пореден месец нивото на лошите кредити е под 20% (19.38% към 30 април), след отчетените рекордни стойности от 20.50% към края на май 2012 г.

Най-ниско е нивото на проблемните потребителски кредити – 16.13 на сто, докато при жилищните то е 21.23%. Най-висок – 30.32 на сто, е показателят при другите заеми.

Вижте още: Шест от най-изгодните ипотечни предложения на пазара

Данните за кредитите на БНБ сочат, че 21 857 граждани и домакинства имат заеми към търговските банки за суми над 100 хил. лв.

Ръст в кредитирането за последната година има единствено за суми под 1000 лв., както и за заеми от 25 до 50 хил. лв.

Средната стойност на заемите на българските домакинства е 6793 лв., докато на депозит държим по 3721 лв.

Какви са опциите на гражданите, в случай че имат проблеми с погасяването на кредита си?

Когато не разбираме от материята, можем да се обърнем към кредитен консултант, който да ни предостави различни опции за действие.

Когато лихвата на кредита ви е висока, той може да се рефинансира от друга банка.

Изплащането на поредната вноска по кредита обаче не бива да се случва с бърз заем, защото неговото изплащане ще натежи повече в идните месеци.