Доларът поскъпна до над 125 йени за първи път от края на 2002 г., след като биковете се възползваха от позитивните нагласи след оптимистичните данни, които помогнаха на щатската валута да преодолее ключова съпротива.

Доларът докосна 125.07 йени, което бе най-високото му ниво от ноември 2002 г., преди да отстъпи леко до 124.90.

Изнесените вчера данни показаха ръст в производствената дейност в САЩ и в строителните разходи, което вдигна лихвите по щатските държавни облигации и даде импулс на долара.

Еврото поевтиня до 1.0926 спрямо долара, след като преди това падна до 1.0887, продължавайки да отстъпва от достигнатия миналата седмица връх от 1.1006.

Според някои трейдъри фактът, че понижението е доста малко предполага, че има известен оптимизъм, че Гърция в крайна сметка ще сключи сделка с кредиторите.

Това може да обясни защо еврото всъщност поскъпна спрямо йената, достигайки най-високото си ниво от повече от две седмици при 136.62 йени.

Лидерите на Германия, Франция и на международните кредитори на Гърция се споразумяха вчера да работят интензивно в следващите дни в опит за достигането до сделка с Атина.

Гърция има плащане на стойност 300 млн. евро към Международния валутен фонд (МВФ) в петък на фона на нарастващите опасения за способността на страната да посрещне всичките си финансови задължения през този месец.

Доларът поскъпна и спрямо суровинните валути, като австралийският долар за кратко падна под 76 щатски цента за първи път от седем седмици.

За последно австралийският долар се търгуваше на ниво от 0.763 щатски цента преди решението на Централната банка на Австралия за лихвите.

Очакванията са, че банката почти сигурно ще запази лихвата на рекордно ниските 2.00%.