В Европа масово губят от депозитите си
Ситуацията при депозитите у нас и в страните от ЕС коренно се промени през първото полугодие на годината.
Причината – лихвите по депозитите се понижават в условията на рекордни стимули, предприети от европейската централна банка, като в същото време започват да се появяват признаци на инфлация.
Вижте още: Какви са последните тенденции при депозитите у нас?
Тези причини водят до това реалните лихви по депозитите (разликата между лихвите по депозитите и инфлацията) да са отрицателни в почти всички европейски страни (с изключение на страните от Източна Европа).
В началото на декември на миналата година страната ни бе на четвърто място по реални лихви в Европа, благодарение на дефлацията и далеч по-високите нива на лихвите по депозити. Към днешна дата България попада на 11-а позиция.
* Данни: deposits.org
Депозантите обаче могат да са доволни, че макар и минимални, реалните лихви все още са на положителна територия. За сравнение, страните, попадащи след нас, са с отрицателни реални лихви. Казано по друг начин, депозантите губят от направените си депозити.
На отрицателна територия обаче могат да излязат родните депозанти при по-нататъшно понижение на лихвите или при повишение на инфлацията.
Първи по реални лихви са страните от Източна Европа. Там обаче причините за това са разбираеми. Кризата в Украйна, засегнала и съседните страни, накара централните банки да повишават лихвите в условията на висока инфлация и отлив на капитали от икономиките.
Тенденция на нормализиране на лихвите в региона наблюдаваме през последните месеци, като забавянето на инфлацията направи възможно началото на цикъл на понижение на лихвите (към които депозитите са изключително чувствителни). Лихвите в Русия, например, бяха намалени четири пъти с последното им понижение през миналата седмица.
Най-вероятно и останалите централни банки ще последват тенденцията и можем да очакваме нормализиране и понижение на реалните лихвени нива в тези страни. Друг съществен фактор, предопределящ високите реални лихвени нива в посочените страни, е валутният риск, свързан с обезценяването на местните валути.
Тенденцията за депозантите като цяло в Европа няма да са благоприятни и за в бъдеще. Ръководителят на ЕЦБ Марио Драги потвърди по-нататъшната политика на рекордни стимули и ниски лихви поне в средносрочен план, предвид на слабия ръст на еврозоната и все още ниския инфлационен натиск.
Казано по друг начин, реалните лихви по депозитите най-вероятно ще се запазят на отрицателна територия поне през следващата година.