Седем признака, че не трябва да качвате това във Facebook
Преди да пуснете дадено видео, мем или селфи във Facebook (или в Twitter, Instagram, Tumblr), се запитайте дали то отговаря на един или повече от изброени по-долу критерии.
Защото никой никога не е съжалявал, че не е пуснал нещо, което целият свят може да види, а и можете да си спестите много проблеми в бъдеще, пише The Daily Dot.
1. Доказателство е за престъпление, което сте извършили.
Вече почти няма ден, в който да не излезе новина как крадци идиоти без да искат са се издали със снимка на крадена вещ. В днешно време подобни случаи вече почти не си заслужава да се разгласяват.
Разбираемо е, че нямате търпение да си поиграете с новата си играчка, но едно от хубавите неща на смартфоните iPhone, е, че те са свързани с iCloud и ако тази услуга не може да опази голите снимки на Дженифър Лоурънс, тогава каква надежда ви остава на вас?
По същата логика се въздържайте да предоставяте доказателства, че членувате в улична банда, отглеждате трева, давате алкохол на малолетни или изтезавате животни.
Тези крадци обират дом в Нова Зеландия, след което си правят селфи с откраднат iPhone. Снимката обаче е изпратена автоматично на имейла на собственика на телефона, който пък я предава на полицията.
2. Съдържа омраза.
Facebook не е сбирка на Ку Клукс Клан, независимо от това, колко много го обичат белите хора. Няма да впечатлите никого, освен някой свои далечен роднина, ако използвате расистки изрази.
Всъщност всеки безсмислен коментар, изпълнен с омраза, кара все повече от вашите “приятели” тихимълком да блокират постовете ви, докато един ден не се окаже, че вашите изблици просто не достигат до никого. Подобни постове също така са израз на вашата несигурност.
Вижте още: Най-мързеливите престъпници
3. Съдържа чувствителна информация, която най-добре да бъде предадена лично.
Ето няколко примера за съобщения, които няма проблеми да пускате онлайн – дипломирах се, сгодих се, сключих брак, роди ми се дете, отивам на почивка, започнах нова работа (стига настоящия ви шеф вече да знае, разбира се), купих си къща и т.н.
Не трябва обаче да сте толкова открити за други неща като: внезапна смърт, приятел, който се лекува от някаква зависимост, подробности около развода ви, язвителни коментари за частната детска градина, която посещава детето ви.
Коментарите за подобни неща почти винаги са неподходящи в публична среда — не бихте извикали това нещо на площада, нали?
4. Проси си неподходящи “харесвания.”
Марките и медиите често се справят по-зле с това, отколкото обикновените хора, но въпреки това е най-добре да избягвате да създавате впечатление, че се възползвате от някава трагедия, за да привличате внимание и кликове.
Не забравяйте, че “харесванията” и споделянията са ценна валута само във вашия размътен от интернет мозък.
Независимо дали ви се вярва или не, емоционалният кръгозор на средностатистическия човек се простира далеч извън едно „харесване“ или въздържанието от такова.
5. Включва някой, който не би искал да го поствате.
Хората от вашето обкръжение може да не споделят либералното ви отношение към личното пространство; запитайте се дали те биха искали да бъдат тагвани в нещо, което имате да кажете. Дори и приятелска закачка би могла да изглежда като тормоз в интернет и да ескалира до ненужна драма.
По същата причина е по-добре да водите разгорещените си спорове далече от вашата стена във Facebook, където най-различни хора могат да четат, да наливат масло в огъня или пък да направят скрийншот, който да ви злепостави на друго място.
Вижте още: 10 души, които бяха арестувани заради селфита
6. Може да ви уволни или да ви попречи да започнете работа.
Също както не бихте се появили на интервю за работа с черна маска и отпивайки от някаква чаша, е добре да не го правите и във Facebook. Знаете ли защо? Защото последният човек, който ви е наел и следващият, който може да ви наеме, имат профили във Facebook.
Може да не е честно работодателите да вземат предвид употребата ви на алкохол и наркотици, когато вземат решения, свързани с наемането на работа, но това няма да ги спре да го правят. Ако пък сте учител, е по-добре да стоите далеч от социалните медии, защото вашите ученици неизбежно ще използват всичко срещу вас.
7. Е целенасочено враждебно или глупаво (някой тийнейджър би го счел за забавно).
Преди време 14-годишен тийнейджър от Пенсилвания имитира орален секс със статуя на Исус Христос и в момента е заплашен от 2 г. затвор. Ако имаше по-добро чувство за хумор, това нямаше да му се случи.
Трикът в такива случаи е да се поставите на мястото на баба си и да решите дали тя би одобрила това, което правите. Не? Тогава го изтрийте или го оставете само в специалния си албум с такива изпълнения.
По този начин ще можете да си спомняте за тях, без да ви се налага да се извинявате.