Днес са протестирали 170 000 служители от над 1250 предприятия
Конкретният повод за протеста стана лансираната от КЕВР идея за увеличаване на ценовата добавка „Отговорност към обществото“ с близо 120 на сто, което ще се отрази върху цената на тока за българската индустрия с увеличение от порядъка на 20 процента.
В 76 населени места в страната днес протестираха за час повече от 170 000 мениджъри, работници и служители от над 1250 предприятия. Протестът беше координиран от национално представителните работодателски организации АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ.
Конкретният повод за протеста стана лансираната от КЕВР идея за увеличаване на ценовата добавка „Отговорност към обществото“ с близо 120 на сто, което ще се отрази върху цената на тока за българската индустрия с увеличение от порядъка на 20 процента.
Масовият протест бе на спиране на работа за един час и провеждане на протести пред порталите на предприятията. В Стара Загора и Казанлък бяха проведени многохилядни протестни шествия. В Смолян беше проведен мощен протест пред сградата на областната управа.
Организаторите на протеста отдават особено значение на масовостта на протеста в Старозагорско и Казанлъшко, тъй като регионът се смята за „енергийно сърце“ на България, се посочва в съобщение на работодателските организации.
Масовостта на протеста срещу кражбите и лошото управление в енергетиката в тази област показва, че вече е достигнат прага на търпимостта на хората от промишлеността и ако не се вземат адекватни мерки, мащабът на протестите може рязко да се разрасне.
Реално протестът се подкрепя от повече от 237 000 работници и служители от над 1600 предприятия, повечето, от които подкрепиха протеста символично. Част от тях са фирми с непрекъснато производство, където спирането на електрозахранването би могло да доведе до тежки аварии или до непоправими щети на оборудването.
Това са предприятия в стъкларската, керамичната, химическата промишленост, както и в металургията, се посочва още в съобщението.
По време на протеста се стигна до сваляне на товар от електро-енергийната мрежа с около 150 мегавата. Подчертаваме, че изключването на мощностите от протестиращите предприятия, както и възстановяването им, е извършено поетапно в периода между 10:30 и 12:30 часа, като в отделни случаи предварително е било заявено и по-ниско потребление.
Този добронамерен подход се интерпретира от Електроенергийния системен оператор (ЕСО) недобросъвестно, като ръководството на ЕСО заяви, че не е било усетено спадане в електропотреблението, се посочва още в съобщение.
Това твърдение не отговаря на истината и не прави услуга на енергийния отрасъл. Всъщност, лесно проверимо е на базата на индивидуалните товарови графици.
Протестът на промишлените предприятия е мирен, но изключително мощен и всяко подценяване на възникналата ситуация граничи с престъпление. Игнорирането на хилядите протестиращи ръководители, работници и служители е или демагогия, или „замитане“ на неудобни факти, а свидетели на случващото са журналисти, граждани.
Десетки граждани звънят в централите на нашите организации и изказват подкрепа, тъй като ще бъдат ударени от цените на стоките, които ще бъдат повишени. Напомняме, че общонационалния протест е в подкрепа на реформата в енергетиката и срещу злоупотребите в сектора, се посочва в изявлението на национално представителните работодателски организации.
В заключение, протестиращите предприятия от българската индустрия запазват готовността си за следващи по-радикални действия, които ще бъдат предприети, ако не се вземат реални мерки срещу драстичното повишаване на цената на тока за промишлеността и при отказ от реформи.