Азиатските индекси възстановиха част от загубеното вчера, като инвеститорите продължават да са предпазливи - на фона на гръцката криза и възстановяването на спада на китайските индекси.

Индексът, следящ представянето в региона - MSCI Asia Pasific, добави минималните 0.3% днес, докато японският Nikkei 225 нарасна с 1.2%.

Китайските индекси възстановиха спада си и загубиха нови близо 2% от стойността си в началото на търговията, въпреки безпрецедентните мерки от страна на регулаторите за ограничаване на свободното падане на пазара.

Европейските и щатските индекси се понижиха в понеделник след отрицателния вот от страна на гърците във връзка с провелия си референдум в страната.

Еврото също възстанови част от загубите си от вчера и се търгува при нива от 1.1040 спрямо долара.

„Гърция е в много трудна позиция. Въпреки че волатилността в краткосрочен план ще се повиши и преговорите ще са тежки, очаквам да се намери решение, за да се избегнат негативните последствия от евентуален провал“, според Алан Бокобза, глобален стратег в Societe Generale, цитиран от CNBC.

Като сигнал, че Гърция цели намиране на решение с кредиторите си, бе приета оставката на гръцкия финансов министър Янис Варуфакис, подадена вчера.

Гръцкият финансов министър заяви на Ангела Меркел вчера, че страната му ще инициира ново предложение за сделка във вторник по време на извънредната среща на страните от еврозоната.

Все още не е ясно до каква степен обаче предложението ще се отличава от това, което вече бе отхвърлено от европейските кредитори.

Азиатските активи са силно засегнати от продължаващите опасения за случващото се на китайския фондов пазар през последния месец и наблюдавания там сериозен спад. Водещите китайски индекси са загубили вече над 30% от върховите си стойности от юни.

„Преди разпродажбите китайските индекси изглеждаха балонизирани и растяха независимо от това дали икономиката на страната се представяше добре или не. Най-вероятно ще е необходимо известно време, преди пазарните участници да се успокоят“, според Шуджи Широта, стратег в HSBC в Токио.

„Предвид на опита на Япония, не е лесно да се поддържат цените на акциите само с регулаторни мерки“, допълва още анализаторът.

Петролът се стабилизира след най-голямата му разпродажба от пет месеца насам вчера. Щатският суров петрол загуби вчера 7.7% от стойността си до 52.41 долара за барел с доставка през август. Рано тази сутрин той се търгува при нива от 53 долара за барел.