Неуспешните усилия на китайските регулатори и брокери да спрат падането на водещите китайски индекси подхраниха нови масирани разпродажби в Китай и Хонконг днес.

Шанхайският основен индекс стартира борсовата търговия с понижение от 7%, но впоследствие възстанови част от загубеното и се търгува със спад от 4%. Широкият индекс CSI300, следящ представянето на големите компании в страната, се понижи с близо 5%.

Паниката се прехвърли и в Хонконг, където основният индекс се понижи с над 4%, а много от борсовите компании бяха временно спрени от търговия.

Свободното падане на китайските индекси става въпреки усилията на правителството да бъде спряно, като публична тайна е, че много от големите компании срещат подкрепата на държавно подкрепяни инвеститори.

Над 500 листнати на китайските пазари компании бяха временно спрени за търговия днес, с което общият им брой възлиза на 1 300, или около половината от листнатите 2 800 компании.

„Като цяло инвеститорите искат да притежават сини чипове. Предвид на факта, че толкова много от по-малките компании бяха спрени от търговия, на инвеститорите не им оставаше особено голям избор, освен да продават сините чипове от портфейлите си. Това допълнително подхрани разпродажбите“, коментира Ду Чангчун, анализатор в Northeast Securities, цитиран от CNBC.

До момента основните китайски индекси са загубили около 30% от стойността си от пика си през юни, като това заличи близо 3 трилиона долара пазарна капитализация от пазара.

Мерките за подпомагане на пазара, сред които понижение на лихвите и директно изкупуване на акции на сини чипове от пазара, не успяват на този етап да постигнат своите цели.

Според анализатори от America Merrill Lynch, проблемите за китайския пазар, до голяма степен свързани със закриване на маржина на участниците, са далеч от своя края. Ситуацията ще започне да се стабилизира, когато правителството стане последният купувач на пазара.