Новото предложение на Гърция вече е в ръцете на партньорите й
Еврозоната получи в четвъртък вечерта нови предложения за реформи, обещани от Гърция, която се надява да получи трети пакет за помощ и да остане в еврозоната, заяви говорителят на председателя на Еврогрупата Йерун Дейселблум.
"Новите гръцки предложения бяха приети от президента на Еврогрупата Йерун Дейселблум. Важно е, че институциите (кредиторите) ще ги вземат предвид в оценката си", обяви говорителят.
Тези предложения за реформи ще бъдат представени на кредиторите на Атина (ЕС, ЕЦБ, МВФ), които бяха поставили ултиматум на балканската страна.
Кредиторите ще приемат "незабавно" документите, каза европейски източник, и в събота те ще бъдат обект на разглеждане от финансовите министри на еврозоната, преди извънредна среща на върха на 28-те страни на Европейския съюз, свикана в неделя в Брюксел.
С тези предложения, вече на масата, кредиторите ще могат да "оценят размера на програмата за помощ" за Гърция, каза друг европейски източник.
Гърция официално се обърна в сряда към еврозоната - основният й кредитор - с ново искане за помощ през следващите три години, трето от 2010 г., в замяна на задействане на нови бюджетни усилия. Ако сметката не излезе, срещата в неделя може да се превърне в кризисна среща на върха, инициирана от гръцкото излизане от зоната на единната европейска валута.
Тези предложения ще бъдат внесени и в гръцкия парламент в петък, за да получат зелена светлина, според агенция АНА, предаде АФП.
По неофициални данни планът на властите в Атина предвижда съкратени разходи и увеличени с данъчни приходи за общо 13 милиарда евро и искане за нов заем в размер на 50 милиарда евро, припомня БГНЕС.
По-рано германският финансов министър Волфганг Шойбле каза, че не е "оптимист относно мерките, взети от гръцкото правителство, за да извади страната от кризата". "В разговор с новия финансов министър Евклидис Цакалотос призовах най-сетне да бъдат взети някакви мерки", каза още Шойбле.
Лидерите от ЕС се събират в неделя, за да направят последен опит да спасят споразумението с Гърция след месеци на язвителни преговори, които доведоха страната до ръба на напускане на еврозоната.