Кой колко има да взима от Гърция?
Гърция вече закъсня с плащането по дълга си към МВФ, което трябваше да направи до края на миналия месец, а отрицателният вот от референдума в страната допълнително намали шансовете за намиране на компромисно решение.
Водещи европейски сили, като Германия и Франция, обостриха тона, като заявиха, че в съвсем кратки срокове правителството трябва да представи новите си предложения.
Вижте още: Банките в Гърция остават затворени поне още два дни
Всичко това се случва в условията на капиталови ограничения и затворени банки в страната, както и почти напълно изчерпване на разполагаемите средства от правителството.
Всичко това сериозно повишава шансовете страната да изпадне във фалит и да напусне еврозоната - неща, за които само допреди година дори не се говореше.
Какви биха били загубите на кредиторите и кой от тях ще загуби най-много при потенциалното обявяване на Гърция на дефолт по дълга си?
По груби сметки, дългът на страната възлиза на близо 320 милиарда долара, или 175% от БВП, сочат данни от април.
Към края на миналата година трите основни кредитори на страната са държали над 75% от гръцкия дълг, основен дял от който се пада на правителствата на страни от еврозоната. Тези страни директно са изложени на риск от дефолт на Гърция.
Експозицията на риск към излизане на Гърция от еврозоната се оценява на 3.3% от БВП на валутния съюз.
Германия и Франция ще са най-големите губещи по абсолютна стойност, както се вижда от таблицата по-горе. В зависимост от размера на икономиките обаче, по-голяма като процент от БВП е загубата на по-малки икономики като Малта, Словакия и Словения, както и Испания и Италия.
Последните две страни могат да срещнат и сериозни политически заплахи, предвид на настроенията за провеждане на референдуми относно членството в еврозоната, подобно на Гърция.