За цялата 2014 г. полицаите в Норвегия са стреляли само два пъти
Със задълбочаващото се напрежение в градове като Фъргюсън, Балтимор и Ню Йорк се увеличават и броя на хората, които носят оръжие.
Гражданите и представителите на реда подкрепят идеята, че да си въоръжен е единственият начин, по който може да се чувстваш сигурен, защото всички смятат, че всеки друг също има оръжие.
Не всеки обаче притежава оръжие и наливането на още огнева мощ в една вече неработеща система няма да помогне за оправянето й.
Престъпниците може би са с най-голяма вина насилието свързано с огнестрелни оръжия, но промените в системата могат да дойдат само от от върха.
Вижте още: Убийци и изнасилвачи ядат сьомга в най-либералния затвор в света
За съжаление, тези които са на върха все още участват активно в системата.
От 1 януари насам полицаите в САЩ са убили над 600 души, като 100 от тези смъртни случаи са само през март. Дори и статистиката да показва друго, най-популярните инциденти описват правоохранителната система като такава, която има предразсъдъци към цветнокожите.
За мнозина това води до неизбежното заключение: Полицаите са заплаха, а не спасително въже.
Ако отрезвяващата реалност в САЩ се сравни с Норвегия например, може да се види, че в скандинавската страна последният път, когато полица е прострелял и убил някого е през 2006 г.
Според нов доклад на норвежкото правителство, полицаите в страната са изстреляли едва два изстрелa през цялата 2014 г. За 12-те години преди това пък единствените случаи, в които стрелбите са били с фатален край са през 2005 и 2006 г. Дори и през 2011 г., когато терористът Адерс Брайвик изби 77 души, полицията в Норвегия е стрелял само веднъж.
Процентът на затворниците от населението на Норвегия е един от най-ниските в света. През 2014 г. по-малко от 0.08% от населението е било в затвора. В САЩ пък той процент е най-висок в света - 0.72%.