10 любопитни факта за една неповторима българска планина
Витоша е единствената планина в Европа, която е приютила столица на склоновете си. Смята се, че е най-посещаваната у нас поради близостта си до големия град, но повечето софиянци признават, че рядко изкачват маршрутите й.
Вижте 10 любопитни факта за Витоша:
Средната температура на въздуха в планината през юли е 13 градуса. Това я прави идеалното убежище от летните жеги за обитателите на столицата. Най-високата измерена температура на Черни връх е 24 градуса, а най-ниската – минус 27.4.
Най-високият връх на Витоша – Черни връх, не се издига на 2290 м, както пише на всички географски карти. Всъщност, той е по-нисък – 2280 м.
Макар и рядко, в планината все още се срещат диви котки. Техният брой обаче е изключително малък. Можете да видите още благороден елен, сърна, диво прасе, кафява мечка и вълк.
Вижте още: Топ 5 на българските планини
Формата на Витоша е почти кръгла с диаметър 20-25 км. Това е единствената планина у нас, която има куполообразна форма. Нейната площ е 278 кв. км.
Най-старият природен парк в България е и най-старият на Балканския полуостров. Той е основан през 1934 г. Във Витоша се намират резерватите Торфено бранище и Бистришко бранище.
Както вече споменахме, Витоша е единствената планина в Европа, на чиито склонове е разположена столица. Освен кварталите на София - Бояна, Драгалевци, Симеоново, Княжево и Бункера, в планината се намират още 11 села. Както и повече от 40 хижи и над 10 заслона.
Най-големият водопад в планината е Боянският. Той се намира само на 5 км от центъра на Бояна, а водите му падат от 25 метра височина. Може да се види от района на НДК, когато е най-пълноводен.
Витоша приютява и най-дългата българска пещера. Това е Духлата, която се намира край село Боснек. Тя е дълга 17 600 м и дълбока 53 м. Представлява истински лабиринт, разположен на 6 етажа.
Край село Боснек се намира и друга витошка забележителност. Това е изворът, наречен Живата вода. Днес той е каптиран и тече от главата на крокодил. Често пресъхва и според легендата, това се случва, когато край него се появи грешник.
Множество легенди се разказват и за самата планина. Според тях тя е угаснал вулкан, който обаче ще се активизира и ще погуби столицата. Други смятат, че е ледник, а според трети на мястото на днешната Витоша преди 80 млн. години е имало море.