Взаимните фондове масово бият пазара в първите осем месеца
Индустрията на взаимните фондове се развива с добри темпове. Както вече посочихме, към края на юни активите, управлявани от местните и чуждестранните инвестиционни фондове, са се увеличили с близо 30%, до 2.4 милиарда лева, спрямо 1.86 милиарда лева година по-рано.
Като процент от БВП общият размер на активите на местните и чуждестранните инвестиционни фондове към юни 2015 г. е 5.6% при 4.4% от БВП към юни 2014 г.
Вижте още: Алтернативите за нашите пари
Въпросът е как са се представяли фондовете и оправдават ли инвеститорските очаквания в условията на спад на глобалните фондови пазари в последните седмици и слабо представяне на родния капиталов пазар?
За да отговорим на този въпрос, ще погледнем към представянето на родните фондове от началото на годината и ще го съпоставим с това на индекса на сините чипове SOFIX, на база на статистиката на БАУД.
* Данни: БАУД
От началото на годината индексът на сините чипове е загубил 11.5% от стойността си. Добрата новина за инвеститорите е, че само седем от 109-те фонда, влизащи в статистиката на БАУД (управляващи активи на стойност 788 милиона лева), са регистрирали по-лошо предствяне от това на индекса.
От тях три са базирани на стоки (ценни метали, суровини и енергийни ресурси), като трябва да се сравняват с представянето на индекса, следящ суровините на международните стокови пазари (понижили се с подобни проценти).
Единият от фондовете с по-лошо представяне е базираният на SOFIX индексен фонд, което до голяма степен е логично, предвид на факта, че той следи индекса, като доходността му се утежнява с такси и комисиони.
Или казано по друг начин, почти всички фондове са изпълнили основното си предназначение - да се представят по-добре от пазра, което, между другото, е силната им страна в моменти на пазарни спадове.
* Данни: БАУД
А ето и трите фонда, които са направили нещо повече – отличили са се с най-доброто представяне в индустрията от началото на годината. Не е изненада, че сред тях доминират фондове, инвестиращи на световните пазари, в защитни сектори или в облигации.