Как се инвестира (десет лесни стъпки)
Инвестирането не е сложен процес, който е в сферата на компетенцията само на хора от финансовия сектор. На практика този процес е прост и се свежда до това да насочите спестяванията си да работят за вас с времето.
Има много начини да инвестирате, както и много и най-разнообразни класове активи, от които да избирате. Общо взето, процесът на инвестиране обаче е доста сходен, независимо от пазара или актива, който ще изберете.
Ето десет стъпки, до които може да се сведе инвестирането:
1. Въведете ред във финансите си
Преди да започнете с инвестициите, трябва да сложите ред във финансите си. Да си направите бюджет, да определите с каква сума разполагате за инвестиции и каква сума ще можете периодично да спестявате и да добавяте към тях.
Това е важно, защото процесът на инвестиране трябва да е с дългосрочен хоризонт, тоест инвестираните средства трябва да са свободни поне за няколко години. Той също така не бива да е еднократен (да купите нещо и да забравите за него).
2. Научете базовите принципи на инвестирането
Не е задължително да сте финансов експерт, за да инвестирате. Нещо повече, статистиката сочи, че дори професионалистите често не се представят отлично при инвестициите.
Добре е да научите базови неща за инвестирането и да следвате съветите на велики инвеститори, като Бъфет, които препоръчват (на индивидуалните инвеститори) да се ориентират към пасивното инвестиране и да не се надпреварват с пазара.
В крайна сметка практиката сочи, че малцина сред професионалните инвеститори успяват да бият пазара, тогава какъв е вашият шанс?
Инвестирайте в прости неща, които разбирате, в големи компании със стабилен бизнес и изплащащи дивидент, в бизнеси които смятате, че ще съществуват и след векове.
3. Поставете си цели
Веднъж когато сте си направили бюджет и сте усвоили базови познания за инвестирането, е време да си поставите инвестиционни цели. Въпреки че всички участници на финансовите пазари целят да правят пари, мотивите им за това и техните цели са различни.
35-годишен инвеститор и 55-годишен инвеститор се отличават най-вероятно с различни инвестиционни цели и нужди. Целите трябва да са конкретни, прости и написани, както и закачени на видно място, за да не се отклонявате в „неправилна посока“ по пътя към тях.
4. Определете рисковия си профил и толеранс
Освен да си поставите инвестиционни цели, трябва да определите за себе си какъв риск сте склонен да поемете. Всички знаят, че за високи резултати се изисква по-голяма склонност към риск. Понякога инвеститорите обаче правят основна грешка, като поемат по-големи рискове, без това потенциално да е обвързано с по-добра доходност или да отговаря на склонността им към риск.
Подобни инвестиции са „обречени“ на неуспех още в началото, защото при първото излизане от зоната на „рисков комфорт“ инвеститорите са склонни панически да захвърлят инвестициите си.
5. Открийте инвестиционния си стил
След като сте определели инвестиционните си цели и толерантността си към риск, трябва да намерите и стила на търговия, който в най-голяма степен отговаря на тях. Дали ще е пасивен или активен, зависи само от вас.
Хората с по-малък толеранс към риска е по-добре да търгуват много по-рядко и да се насочат към по-слабо волатилни активи.
6. Осведомете се за разходите
Инвестирането си има цена. Добре е да я знаете, защото тя често е за сметка на доходността и може да е значителна при различните инструменти и стилове на търговия.
Хората, насочили се към пасивно инвестиране – чрез подбор на взаимни или хеджфондове, също трябва да са наясно с таксите и комисионите, които ще им бъдат удържани.
7. Намерете подходящ брокер или инвестиционен консултант
Брокерите, чиито услуги можете да ползвате, са хиляди. Трябва да намерете най-подходящия за вашия стил на търговия.
Ако например търгувате често, е добре да се насочите към така наречените „дисконт брокери“, които предлагат ниски такси и комисиони при сделките.
Хората, които възнамеряват да поверят спестяванията си на доверително управление, също трябва да са много внимателни при избора си на кого ще се доверят.
8. Подбор на инвестициите
Това е една от най-трудните стъпки по пътя на инвестирането. Как да изберете актив, който в най-голяма степен отговаря на толерантността ви към риск и инвестиционните ви цели? Няма единна формула за това, но има някои основни принципи.
На първо място е добре да диверсифицирате (избирате няколко активи, за да намалите риска, свързан с това да инвестирате само в един актив).
Гениалният Бъфет съветва хората да инвестират в стойност на ниска цена, в компании с добър мениджмънт и бизнеси, които ще съществуват след десетилетия. Разбира се, никой от тези споменати фактори не е сигурно, че ще го има и в бъдеще, което прави инвестициите, съпътствани с известна доза риск.
9. Контролирайте емоциите
Страхът и алчонстта са движещите емоции сред инвеститорите. Трябва обаче да ги контролирате, за да не правите грешки и да достигнете инвестиционните си цели. Необходимо е хладнокръвие, когато пазарите падат и здрав разум, когато са във фаза на еуфория.
Естествено, за да могат да се контролират емоциите, е нужен инвестиционен опит, който ще натрупате с времето. Не оставяйте обаче емоциите да са движеща сила при вземане на решенията.
10. Редовно следете портфейла си и го ребалансирайте
Не бива да „купувате нещо и да забравяте“, да нямате представа в какво състояние е портфейлът ви, както и да изпадате в другата крайност - ежесекундно да следите промяната в цените на активите, част от портфейла ви.
Задължително обаче в края на годината ребалансирайте портфейлите си, като се отървате от слабите звена и се концентрирате върху тези с добро представяне.