Топ 10 страни, харчещи милиарди за армиите си
В наши дни най-важното е колко пари можеш да похарчиш. Този показател те различава от другите. Парите ти дават власт и трудно допускат другите хора да не те уважават.
А сега си представете, ако една страна изкарва толкова много пари, че може да инвестира огромни средства във войската си. Става дума за уникални оръжия и какво ще прави с тях – ще ги разнася из цял свят, за да ги покаже. А защо ги показва? За да те предупреди да не се правиш на много отворен.
Когато става дума за власт и мощ, те те карат да мислиш, че можеш да получиш всичко, което пожелаеш. И това се случва и днес. В наши дни не бива да подценяваме дори най-малките териториални схватки, защото, доколкото си спомняме, именно такава доведе до Първата световна война.
Да хвърлим поглед на 10-те страни, които харчат поразителна сума пари за оръжия:
10. Бразилия: 36.2 млрд. долара
Средствата за армията в Бразилия нарастнаха съществено след 2000 година. Благодарение на повишаването на приходите от петрол, страната не предприе завишаване на данъците, за да си позволи увеличаване на бюджета за армията.
Как се обяснява влагането на такава сума? С поддържането на вътрешния ред в страната. Тук е сериозен проблемът с наркобароните и криминалните прояви са ежедневие.
9. Индия: 49.1 млрд. долара
Индия е сред най-големите вносители на военни оръжия. През 2013 година е внесла оръжия на стойност 5.6 милиарда долара. Голяма част от средствата опиват за модернизиране на армията и разширяването й.
Влагането на средства се обяснява и с конфликта с Пакистан.
8. Германия: 49.3 млрд. долара
Макар да залата 1.4 % от БВП за армията, Германия разполага с една от най-съвършените военни системи. Това е 6-ият по големина износител на военни принадлежности.
От Втората световна война насам Германия е пасивна по отношение на световни конфликти. Но докато някои страни намаляват средствата за армията, Германия увеличи цифрата с 2% от 2008 до 2013 година.
7. Великобритания: 56.2 млрд. долара
Когато в страната се извиси глас за намаляване на средствата, влагани в армията, Дейвид Камерън заяви, че такива мерки биха означавали автоматично отслабване на защитните сили срещу противниците.
Великобритания отделя 2.3 % от БВП за армията си.
6. Япония: 59.4 млрд. долара
Япония си позволи да увеличи бюджета за военни цели за първи път в течение на 10 години след скорошен териториален диспут с Китай. Страната увеличи бюджета за армията с 0.8%, но и след това за армията се дават отново само 1% от БВП.
В момента Япония не изнася оръжия, но купува такива отвън на стойност 145 милиона долара.
5. Франция: 62.3 млрд. долара
Армията на Франция възлиза на 250 000 активно служещи. Страната е на 14 място по големина на военните сили. А за Европа това означава, че е най-голямата военна сила. Френските сили в Ирак са най-активни.
Политика на военните във Франция е да участват в конфликти зад граница само по изрична молба на самите правителства.
4. Саудитска Арабия: 62.8 млрд. долара
През 2013 година Саудитска Арабия увеличи бюджета за армията си с 14.3%. Страната се намира в нестабилен регион и тази стъпка изглежда напълно логична. Съседи са й Ирак и Йемен.
3. Русия: 84.9 млрд. долара
Русия е най-големият доставчик на военни оръжия в цял свят. През 2013 година експортът им възлизаше на над 8 млрд. долара.
Към днешна дата бюджетът за военни цели не е толкова голям, колкото едно време – през 80-те години на 20 в.
Страната планира да модернизира оръжейната си система до 2020 година, като сред задачите стои инвестиция за 700 млрд. долара.
2. Китай: 171.4 млрд. долара
По данни от 2013 година Китай е внесла толкова военни стоки, колкото е и изнесла. Това я прави третият по големина доставчик и вносител на военни стоки в света.
През 2013 година Китай увеличи бюджета за армията със 7.4%, резултат от като цяло икономическия растеж по това време. Армията й се състои от 1.25 милиона активни военни.
С други думи – супер сила и останалата част от света не може да прави нищо друго, освен да се съобразява.
1. САЩ: 618.7 млрд. долара
Както сами виждате, разликата с втория в класацията е огромна. Дори няма място за сравнение. Цифрата надвишава всички посочени бюджети досега, взети заедно.
За последното десетилетие САЩ са похарчили във войната с Ирак и Афганистан повече от 4 трилиона долара. Американската войска се състои от над 200 000 активни войници.