Румънският премиер Виктор Понта заяви, че ще подаде оставка заради трагедията в нощния клуб в Букурещ. "Оттеглям се като премиер", каза Понта в телевизионно обръщение. „Надявам се оставката на правителството да удовлетвори хората, които излязоха на улицата".

"Виктор Понта се отказва от мандата си. Някой трябва да приеме отговорността за това, което стана. Това е сериозен въпрос и ние обещаваме бързо решение на ситуацията", заяви по-рано председателят на управляващата Социалдемократическа партия Ливиу Драгнеа.

Над 13 000 души, по данни на властите, излязоха във вторник вечер на протест пред сградата на румънското правителство в Букурещ с искане за оставката на премиера Виктор Понта и на вътрешния министър Габриел Опря заради пожара в дискотека в петък, в който загинаха 32 души.

Демонстрантите настояваха и за оставката на кмета на 4-ти район на столицата, където се е намирала дискотеката "Колектив", опустошена от пожара по време на хард рок концерт.

Някои от протестиращите влязоха в сблъсъци с полицията, отцепила сградата на правителството, припомня Дарик радио.

Властите вече арестуваха трима собственици на нощния клуб, срещу които са повдигнати обвинения в непредумишлено убийство. Ако съдът признае вината им, ги чакат доживотни присъди или 25 години затвор

Обвинението посочи, че клубът е бил в сграда на бивша обувна фабрика и не е отговарял на нормите за безопасност, предвидени за такъв вид заведения. Помещенията с площ от 450 квадратни метра са били за 80 души, а в нощта на трагедията в тях е имало над 400 души.

Освен това вътрешните конструкции са били изградени от леснозапалими материали с цел икономия. Според лекарите броят на жертвите ще се увеличи още, тъй като от лекуваните в момента 146 души 25 са в критично състояние.

Трагедията в Букурещ се разигра на 31 октомври, когато експлозия на сцената в нощен клуб взе живота на десетки хора, а над 180 бяха ранени. Експлозията избухнала, след като искра подпалила декора на сцената по време на концерт на групата Goodbye to Gravity. В клуба е имало между 300 и 400 млади хора.

Аварийните изходи били затворени. „В паническото си бягство хора падаха на земята, други припадаха от дима и бяха стъпкани", разказа свидетел на трагедията. По думите му аварийните изходи са били отворени 15 минути по-късно, когато много хора вече били мъртви.