Средните температури през 2015 г. вероятно ще са най-високите отчитани някога, съобщиха от Световната метеорологична организация към ООН (СМО). Според изследователите 5-годишният период 2011-2015 също е най-топлият.

Покачването в температурите през тази година се дължи на глобалното затопляне, причинено от човешката дейност, както и на високата активност на климатичното явление Ел Ниньо в Тихия океан. Необичайно голямата активност на периодично повтарящия се природен феномен води до екстремни промени във времето.

Те най-вероятно ще са дори по-големи през 2016 г. Представители на СМО заявиха, че глобалните температури са се повишили с 1 градус по Целзий, в сравнение с периода между 1880-1899 г. Границата от 1 градус се считаше за символична при отчитането на ефекта от глобалното затопляне.

Между 2011 и 2015 г. температурите са се повишили с 0.57 градуса, в сравнение със средния показател от 1961 до 1990 г. От СМО алармират, че съдържанието на парникови газове в атмосферата достига нови най-високи стойности.

„Състоянието на климата през 2015 г. ще влезе в историята поради ред причини,” заяви генералният секретар на организацията Мишел Жаро. „Това са лоши новини за планетата,” допълни той.

В повечето случаи агенцията към ООН изчаква данните за цялата година, преди да прави подобни заключения. Пускането на предварителните данни по изключение цели „да информира преговарящите на конференцията на ООН за климатичните промени в Париж.”

Повече от 145 световни лидери заявиха присъствието си във френската столица на 30 ноември, за да открият 12-дневната конференция, припомня БГНЕС. Нейната цел е общ договор, който да ограничи глобалното затопляне до 2 градуса по Целзий над температурите от прединдустриалната ера.

Германският премиер Ангела Меркел изрази надеждата си, че срещата ще доведе до обвързващ договор за намаляване на парниковите газове и човешкото влияние върху климатичните промени.