Франция и Русия координират атаките в Сирия
Франция и Русия се споразумяха в четвъртък да "координират" своите въздушни удари в Сирия срещу джихадистите от Ислямска държава. Те обаче не можаха да постигнат съгласие по въпроса за "широката коалиция", желана от президента на Франция Франсоа Оланд, или за съдбата на сирийския президент Башар Асад.
Руският президент Владимир Путин и френският му колега проведоха над 90-минутен разговор в Кремъл, съобщи БГНЕИС. Този разговор бе част от дипломатическия маратон на Оланд за обединение на силите срещу ИД.
Двамата се появиха пред пресата, за да обявят мерки за "засилване” на борбата срещу "тероризма". Основното послание: френските и руски военни, вече нанасящи въздушни удари в Сирия, ще "координират" своите удари срещу Ислямска държава.
"Ударите срещу Даеш (арабския акроним за ИД , бел. АФП) ще бъдат засилени и ще бъдат координирани", по-специално, за да се удари транспортът на петролни продукти, каза Франсоа Оланд на пресконференция в Кремъл.
Той посочи, че Франция и Русия са се договорили и да засилят обмена на информация и да гарантират, че ударите няма да са насочени срещу тези, "които се борят срещу Даеш", посочва АФП, като визира т.нар. „умерени бунтовници", които се сражават и срещу сирийския режим, и срещу ИД.
Руският държавен глава направи стъпка към Запада, като обяви, че той е съгласен да "се въздържа от „бомбардиране” на „здравата опозиция" - неясен термин, използван от Русия, за да обозначи умерените опоненти и неислямистите, които се борят „с тероризма”.
Париж и Москва ще "обменят информация, засягаща зоните, в които се намира здравата опозиция, а не терористичната, и да се въздържат да ги взимат за цел", заяви Владимир Путин. Руските и френските удари ще бъдат насочени предимно по транспортирането на петролни продукти, чиято продажба е основният източник на финансиране на ИД, добави той.
Съдбата на Асад
Но обичайните различия не закъсняха да се покажат на повърхността. На Франсоа Оланд, който отсече, че "Башар Асад няма място в бъдещето на Сирия", Владимир Путин отговори, че това ще решат сирийците. Руският президент припомни също, че вижда сирийската армия като "естествен съюзник в борбата срещу тероризма".
Срещата между двамата става в момент, в който Москва и Анкара преминават през сериозна криза, след като във вторник страната членка на НАТО Турция и част от коалицията срещу ИД, начело със САЩ, свали руски бомбардировач.
Срещата с руския президент е изключително важен етап от дипломатическия маратон на Оланд, който прие сутринта в Париж италианския премиер Матео Ренци, след срещата си с канцлера на Германия Ангела Меркел в сряда. Във вторник той се срещна с президента на САЩ Барак Обама в Белия дом и това стана след разговорите му с британския премиер Дейвид Камерън.
Самият Камерън в четвъртък отново призова парламента в Лондон да "разгъне” британските удари върху ИД. Берлин предложи на Париж в четвъртък фрегата, разузнавателни самолети и друга логистична подкрепа за борбата на Франция срещу ИД.
Целта е да се засегне "в сърцето” ИД, подчерта Оланд в сряда, след като се присъедини към САЩ за засилване на ударите и получи подкрепа от 27-те партньори на Франция в ЕС в битката в Близкия изток, пряко или косвено. Но Оланд получи малко ангажименти от страна на Обама, въпреки че няколко източника обявиха, че американски войници са пристигнали в Кобане (кюрдски град на територията на Сирия, непосредствено до границата с Турция, станал символ на борбата на кюрдите с ИД, бел.ред.), за да подпомагат кюрдските бойци срещу ИД.
Напрежението между Москва и Анкара
Тези нови международни разговори са насочени към постигането на политическо решение на конфликта в Сирия, който продължава повече от четири години, взе над 250 хиляди жертви досега и доведе до масовото изселване на милиони сирийци.
Координацията на борбата срещу ИД, която пое отговорността за самоубийствените атентати в Тунис (ден преди това) и в Париж на 13 ноември, е сложна, особено след загубата на руския бомбардировач, свален във вторник от Турция с мотива, че е нарушил въздушното й пространство.
Путин поиска "ясни извинения" от Анкара след тази първа засечка в военната интервенция, която Русия започна на 30 септември в Сирия. Но турският му колега Реджеп Ердоган заяви, че Москва трябва да се извини, като каза също, че се опитвал безуспешно да се свърже с Кремъл.
Това му твърдение бе отхвърлено от ръководителя на руската дипломация Сергей Лавров. Инцидентът подкопа стратегията на Владимир Путин, поддръжник на международна коалиция в подкрепа на иракските и сирийските войски, и тази на Франсоа Оланд насочена към "по-широка" коалиция срещу ИД.