Най-малко шест са семействата от Ндрангета - калабрийската мафия, които са обвързани с родни наркотрафиканти и с пране на пари. Сред тях са известните фамилии Ди Стефано, Тегано, Мартино, Пиромали, Моле, Врена Бонавентура, Белоко.

Това разкри пред в. „Стандарт“ Антонио Никасо, университетски преподавател и световноизвестен експерт по въпросите на организираната престъпност.

Той и един от най-популярните италиански прокурори - Никола Гратери, са в България за представянето на документалната си книга „Бялото злато“, посветена на производството и пътя на кокаина. Вчера тя бе представена при голям интерес и във Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив.

Авторите предприемат пътуване от Колумбия през Европа до Австралия и показват как този бизнес обогатява трафикантите, убива зависимите, заразява банковата система и корумпира хората с власт. Заради борбата си с Ндрагента Гратери живее повече от четвърт век под полицейска закрила.

Пътят на кокаина тръгва от Южна Америка и стига до пристанищата във Варна, смята Антонио Никасо. Според него само езиковата бариера е предпоставка мафията да не инвестира по-смело в България.

„Най-новото от тази година е, че един от клановете на Ндрангета, заедно с български криминални лица, са искали да построят огромен хотел на Черно море. Инвестицията трябвало да бъде за 160 млн. евро“, каза Никасо.

Италианските служби прихванали тази информация със СРС-та. Според Никасо в Европа две са най-апетитните страни, в които мафията иска да влага парите си - България и Ирландия. Причината са ниските данъци.

„Има риск тези инвестиции да минат през фирми, които са само за прикритие. И са управлявани от български граждани, които смятат, че ще решат проблема с безработицата, давайки своята помощ на мафията“, обяснява Никасо.

Журналистът и прокурорът Никола Гратери са изчислили, че в момента Ндрангета е една от най-богатите мафиотски структури в света. Приходите й са 44 млрд. евро годишно, като 29 млрд. идват от кокаина.

Прокурорът смята, че наркомафията е обвързана с Ислямска държава днес така, както преди беше и с Ал Кайда. Гратери е убеден, че терористи се финансират и с парите на трафиканти от Перу, Боливия, Бразилия и Аржентина.

„Всичко това е невъзможно без връзки с политиката, съда, полицията“, твърди Гатери. Но уточнява, че поне засега няма информация за контакти на Ндрангета с български политици. „В Италия всяка година арестуваме много кметове, общински съветници и по 4-5 депутати“, пресмята той.

Според Гратери това е малко и той иска по-силна съдебна система в родината си. Въпреки това, когато през февруари 2014 г. премиерът Матео Ренци му предлага да стане правосъден министър, Гратери отказва с мотива, че е „като шило в торба“.