Кои са най-трудните за учене чужди езици
Езикът е богатство - колкото повече чужди езици знае човек, толкова по-богата е неговата култура и знания. Някои от тях обаче се учат с лекота, за други се изискват повече време и усилия, а трети, като английския например, са се наложили като международен език в целия свят.
Именно английският език използва като отправна точка компанията за учене на чужди езици Voxy, за да подреди 23 езика според степента им на трудност в три категории – лесни, средни и трудни.
Не случайно повечето американци или чужденци, които говорят английски език, започват с френски или испански. Те са по-близки до английския и изискват сравнително малко време за научаване.
Всеки човек е различен в степента на усвояване на нови езици. Времето за научаване зависи от това колко близък е до майчиния му език или до другите езици, които знае, колко е сложен езикът, колко часа седмично отделя човек за учене, с какви учебни източници разполага и каква е мотивацията му.
Според Voxy в категорията лесни попадат езици, които са близки до английския език и за които са необходими средно 23-24 седмици и около 600 учебни часа. В тази група влизат испански, португалски, френски, италиански, румънски, холандски, шведски, африканс, норвежки.
Във втората категория са езиците със средна степен на трудност. Те изискват 44 седмици и 1100 учебни часа. Такива езици са хинди, руски, виетнамски, турски, полски, тайландски, сръбски, гръцки, иврит, финландски.
За научаването на най-трудните чужди езици са необходими 88 седмици или 1.69 години и 2200 учебни часа. В тази категория попадат само четири езика – арабски, японски, китайски и корейски.
За българите някои от езиците във втората група по-скоро могат да бъдат определени като лесни заради близостта им до българския език – като руски и сръбски, например.