България е на 45-о място в световна класация за правене на бизнес
България е на 45-то място от общо 144 страни в годишната класация на Forbes „Най-добрите държави за 2015“. С БВП от 55 млрд. долара страната ни се нарежда веднага след Румъния, която е на 44-то място.
България е поставена на 15-то място по показателя парична свобода, на 72-ро по критерия данъчна тежест, а при иновации е едва на 93-то място.
Вижте още: България запазва 54-то място в класацията по конкурентоспособност
Въпреки благоприятния инвестиционен режим, включващ ниска плоска данъчна ставка за бизнеса, предизвикателствата пред страната остават. Корупцията в обществената администрация, слабата съдебна система и организираната престъпност продължават да вредят на инвестиционния климат и икономическата перспектива, пише в доклада на Forbes.
Въпреки бавно развиващата се икономика Европа доминира в топ дестинациите в класацията. Две трети от държавите в топ 25 са европейски, като Дания успява да си запази лидерското си място. Ситуацията в САЩ обаче не е толкова светла, страната продължава да пада в класацията до 22-ро място. За сравнение през 2009 г. е била на второ.
Лидерът Дания заема първото място в 6 от общо 10 от годишните класации на Forbes. Данъчната тежест за гражданите там е една от най-високите в света, но в замяна на това хората получават голямо разнообразие от услуги. Страната се представя добре и по показатели като лична и парична свобода, ниска корупция. Регулаторният режим е един от най-прозрачните и ефективните в света според Heritage Foundation. Най-нисък резултат има по отношение на бюрокрацията.
Класацията на Forbes за най-добрите държави за бизнес включва данни за 144 страни и отчита 11 показателя – иновации, данъци, технологии, корупция, права на собственост, свобода (лична, парична, на търговия), бюрокрация, защита на инвеститорите, представяне на фондовия пазар. Всеки от тях има равно тегло в общата оценка. Данните са взети от доклади на няколко организации – Световната банка, Световния икономически форум, Алианс за правата на собствеността, Freedom House, Heritage Foundation и Transparency International.
Нова Зеландия се придвижва с една позиция напред, до второ място. Страната беше лидер през 2012 г. Икономиката й е най-малката от всички, които влизат в топ 10, но се представя добре през миналата година. Страната предлага прозрачен и стабилен бизнес климат, който насърчава предприемачеството. Икономиката й има силна връзка с тази на Австралия. Нова Зеландия има високи оценки по показателите права на собственост, парична свобода, защита на инвеститорите и ниска корупция.
Останалите в топ 5 са Норвегия, Ирландия и Швеция. Ето и кои са държавите, които влизат в Топ 10 и техните места в класацията по няколко показателя.
1. Дания с БВП 341 млрд. долара
Данъчна тежест: 12-то място
Иновации: 10-то място
Парична свобода: 1-во място
Бюрокрация: 28-мо място
2. Нова Зеландия с БВП 201 млрд. долара
Данъчна тежест: 21-во място
Иновации: 24-то място
Парична свобода: 1-во място
Бюрокрация: 1-во място
Вижте още: Кой е най-добрият град за живот за 2015 г.
3. Норвегия с БВП 500 млрд. долара
Данъчна тежест: 14-то място
Иновации: 13-то място
Парична свобода: 25-то място
Бюрокрация: 23-то място
4. Ирландия с БВП 246 млрд. долара
Данъчна тежест: 6-то място
Иновации: 21-во място
Парична свобода: 9-то място
Бюрокрация: 24-то място
5. Швеция с БВП 570 млрд. долара
Данъчна тежест: 33-то място
Иновации: 7-мо място
Парична свобода: 6-то място
Бюрокрация: 15-то място
6. Финландия с БВП 276 млрд. долара
Данъчна тежест: 16-то място
Иновации: 2-ро място
Парична свобода: 46-то място
Бюрокрация: 31-во място
7. Канада с БВП 1.8 трлн. долара
Данъчна тежест: 9-то място
Иновации: 22-ро място
Парична свобода: 61-во място
Бюрокрация: 3-то място
8. Сингапур с БВП 308 млрд. долара
Данъчна тежест: 5-то място
Иновации: 9-то място
Парична свобода: 13-то място
Бюрокрация: 10-то място
9. Холандия с БВП 866 млрд. долара
Данъчна тежест: 23-то място
Иновации: 8-мо място
Парична свобода: 48-мо място
Бюрокрация: 27-мо място
10. Великобритания с БВП 2.9 трлн. долара
Данъчна тежест: 15-то място
Иновации: 12-то място
Парична свобода: 92-ро място
Бюрокрация: 16-то място