Шест мита за Android
Операционната система Android е най-разпространената в световен мащаб с пазарен дял от близо 83%. Далеч на втора позиция с дял от около 14% се нарежда операционната система iOS на Apple.
На пазара има много митове, разпространени за Android, натрапвани най-често от потребителите на останалите операционни системи. Не се оставяйте обаче да попаднете под тяхното въздействие.
Ето някои от най-упорито съществуващите слухове за Android:
1. Операционната система е твърде сложна за потребителите на първи смартфон
Едно от най-разпространените погрешни схващания е, че Android е твърде сложен за използване от купувачи на пръв смартфон.
През 2011 година бившият изпълнителен директор на Microsoft Стив Балмър заяви в интервю: „Не трябва да си компютърен инженер, за да използваш операционната система Windows Phone. За да използваш Android обаче, трябва да си такъв“.
Смисълът на това твърдение обаче до голяма степен се поставя под съмнение само с факта, че това е най-популярната операционна система в света. Дали тя щеше да е толкова популярна, ако беше толкова сложна?
И докато на потребителите може би ще им трябва известно време, докато свикнат как да използват някои от най-сложните черти на операционната система, то определено тя не е сложна за начинаещите потребители, без съществени изисквания към устройствата си.
2. Неизбежно вашия Android-смартфон ще бъде засегнат от вируси
Важно е мобилните оператори да правят ъпдейти, за да повишат сигурността на потребителите с операционна система Android. Опасността от заразяване с вируси обаче често се преувеличава. Тя е почти толкова голяма, колкото при всички останали операционни системи.
За да се предпазвате от вируси, е добре да ъпдейтвате операционната си система винаги, когато е възможно, както и да преминавате към по-нови нейни версии.
3. Android изглежда еднакво на всички смартфони
Да, разбира се, има стотици модели на различни производители, които на практика ползват една и съща операционна система.
Тъй като Android е отворена платформа обаче, все повече производители излизат със свои собствени разработки, базирани на нея, за да се разграничат от останалите. Така операционната система може да изглежда коренно различна на различните устройства.
4. Операционната система на Android е по-слабо производителна от iOS
Друг широко разпространен мит е, че прилоежнията, предназначени за Android, се представят много по-зле от тези, насочени към други операционни системи.
И докато първите версии на софтуера страдаха от подобни проблеми и често се „сриваха“, то това определено вече не е актуално при новите версии.
5. Добрите приложения не се разработват първо за Android
Вярно е, че някои приложения, особено платени, се разработват първо за iOS. Не е вярно обаче, че добри приложения не се разработват никога първо за Android.
Има много разработчици, които предпочитат да насочват приложенията си към широката публика на операционната система.
Приложенията на водещи компании пък почти винаги едновременно се пускат и за двете операционни системи или лагът между представянето им и на двете места е много малък.
6. Трябва да използвате услугите на Google, за да ползвате Android
Услугите на Google - като Google Maps, Gmail, Google Drive, и Google Calendar, са много лесно достъпни на устройствата с Аndroid. Това обаче не означава, че задължително трябва да ги ползвате, за да извлечете всичко полезно от смартфона си.
Всеки смартфон, който обмисляте да закупите, ще дойде с предварително инсталирани приложения, по преценка на производителя.