Една трета от най-скъпите жилища в Ню Йорк са необитаеми
В Източен Манхатън се намират едни от най-скъпите имоти в света, като жилищата в търговския център на Ню Йорк се продават средно на цена от 1 млн. долара, според Trulia.
Там се намират много скъпи сгради, но какво може да се каже за обитателите им? Според нюйорския писател Патрик Кийф, който се позовава на данни на Бюрото за преброяване на населението, някои от най-луксозните и скъпи жилища в Ню Йорк, а следователно и в света, са празни през по-голямата част от годината.
"Според данни на бюрото, в една дълга отсечка от 49-а до 70-а улица между Пето авеню и Парк авеню близо един на всеки три апартамента е необитаем най-малко по 10 месеца в годината," пише Кийф.
Районът, за който говори Кийф, включва някои от най-скъпите адреси в града, между които 432 Park Avenue, The Plaza и сградата, 520 Park Avenue, която предстои да бъде отворенА скоро.
Вижте още: В Ню Йорк бедни и богати използват различни входове в една сграда
Инвестициите в имоти в Манхатън са доходоносен и непроследим начин за влагане на пари.
Апартаментите не просто запазват стойността си, а дори и поскъпват. Според Trulia средната продажна цена на апартамент в тази част на Ню Йорк се е утроила през последните 15 години. Дори и в ерата на повишеното внимание по отношение на финансовите сделки, все още е възможно човек да купи анонимно и да притежава имот в САЩ.
За момента престъпници, корумпирани чужди ръководители и бизнесмени, които работят в сивия сектор, могат на пръв поглед да перат пари през имотния пазар, обяснява Кийф. Тези собственици рядко живеят в Ню Йорк, а закупуването на имот там, за да има къде да живеят, е вторична причина, в най-добрия случай.
На 13 януари Министерството на финансите на САЩ обяви, че ще въведе нови методи за идентифицирането на купувачите на луксозни имоти, започвайки със завишаване на стандартите за прозрачност на сделките в Ню Йорк и Маями.
Данните на Бюрото за преброяване на населението обаче не просто предполагат връзка между отсъствието и способността за анонимно закупуване на имоти. В по-общ план те показват колко шокиращо малко са общите неща между това да имаш имот в Манхатън и да имаш място, където да живееш.
За близо една трета от собствениците ползите от собствеността очевидно нямат почти нищо общо със самите жилища. Ню Йорк може би е най-важният американски град - както в икономическо, така и в културно отношение.
Невероятен брой недвижими имоти в центъра на града обаче изпълнява същата функция както инвестиция, в която и да било друга рядка стока.