Петролът намери своето дъно?
Цената на петрола се оттласна мощно от дванадесетгодишното си дъно при нива от около 27 долара за барел, като брентът с доставка през март вече се търгува близо до психологическата граница от 31 долара. Това кара все повече анализатори да смятат, че петролът вече е достигнал своето дъно.
GS: Нов бичи цикъл за петрола в края на годината
„Определено сме при дъното на петрола“, според Анил Агаруол, изпълнителен директор на базираната в Лондон Vedanta - компания, търгуваща със суровини. „Ниските цени на суровината нараняваха всички“.
Брентът се понижи вчера до най-ниската си стойност от дванадесет години насам при ниво от 27 долара за барел. По-късно обаче суровината възстанови загубите си и се повиши сериозно.
В подкрепа на повишението на суровината се включи и Саудитска Арабия. От там определиха поевтиняването на петрола под 30 долара като „нерационално“.
Халид ал-Фалих, изпълнителен директор на саудитската държавна петролна компания Saudi Aramco, заяви по време на световния икономически форум в Давос, че настоящите нива на петрола няма как да се задържат.
„Пазарът се изстреля твърде надолу без съществена причина и няма как цената да не се възстанови от тук нататък“, коментира ал-Фалих. Той заяви още, че Саудитска Арабия, най-големият световен производител на петрол, няма да намали производството си.
Още един петролен специалист заяви, че цената на петрола е достигнала своето дъно – легендарният инвеститор Томас Буун Пикънс.
Пикънс коментира вчера, че при нива на петрола от 27 долара за барел разходите за напълването на барел с петрол са по-големи от стойността на самия барел.
Според инвеститора Саудитска Арабия няма да прибегне до намаляване на производството си за достигане на равновесие на пазара, но това САЩ може да направи самостоятелно.
Обикновено при кризи при цената на петрола като настоящата броят на шистовите находища на петрол в САЩ намаляват наполовина само за 12 месеца.
Предвид на ускорения спад на находищата през последните месеци, баланс при предлагането на суровината може и да се постигне по-скоро от очакванията, смята още Пикенс.